انواع روش های کمک به یادگیری زبان انگلیسی کودک

انواع روش های کمک به یادگیری زبان انگلیسی کودک

کودکان از همان روزهای ابتدایی زندگی آماده یادگیری خیلی چیزها در زندگی خود هستند. توانایی های زبانی یکی از مهم ترین مهارت هایی است که از همان روزهای اول زندگی، آن را یاد می گیرند. در اینجا به ذکر روش هایی می پردازیم تا فرایند یادگیری زبان انگلیسی کودک را تسهیل کمک کنیم

اولین راه ارتباطی کودکان گریه و جیغ زدن است. آنها یاد می گیرند که چگونه نیازهای خود را با جیغ زدن، به مادرشان بیان کنند. آنها یاد می گیرند که از یک روش احساسی برای تماس با مادرشان نیز استفاده کنند. پس از آن نوزادان یاد می گیرند که رفته رفته کلماتی در دوروبرشان گفته می شود را بر زبان آورده و تکرار کنند. معمولا گفتن نام پدر و مادر و افراد دوروبرشان جزو اولین کلماتی می باشد که بتوانند بر زبان بیاورند.

توانایی کلامی کودکان رفته رفته پیشرفت می کند و در سنین 2 تا 4 سالگی به حد اعلای خود می رسد. این درحالی است که مهارت زبان آموزی و استفاده از آن زبان همچنان در سنین بالاتر نیز ادامه پیدا می کند. زمانی که کودک در محیط هایی قرار می گیرد که زبان دیگری غیر از زبان مادری در آنجا مورد استفاده قرار می گیرد و وقتی که با افراد غیر هم زبان خود هم روبرو می شود، می تواند یادگیری زبان دوم خود را نیز شروع کند.

اولین جایی که کودک این تفاوت زبانی را تجربه می کند، احتمالا در فضای رسانه ها و به خصوص تلویزیون است. زمانی که بزرگترها در حضور کودک به تماشای تلویزیون می نشینند، و یا زمانی که کودک خردسال برنامه های کودک و کارتون تماشا می کند، این تجربه برای کودک ایجاد می شود. کودک با مشاهده و درک زبانی غیر از زبان مادری متوجه می شود که شخصیت های موجود در آن برنامه تلویزیونی به زبانی تکلم می کنند که او از مکالمه و حتی ارتباط با آن زبان عاجز است. و همین موضوع می تواند کنجکاوی او را برای درک و حتی استفاده از آن زبان ناآشنا ترغیب کند.

زبان انگلیسی به عنوان اولین زبان رسمی و تجاری، و پل ارتباطی بین المللی بین انسان ها، می تواند بهترین گزینه برای یادگیری توسط کودک در سنین پائین باشد. کودک چه بخواهد و چه نخواهد در آینده نیاز گسترده ای به زبان انگلیسی خواهد داشت. بنابراین چه از این بهتر که کودک زبان انگلیسی را از همان سال های آغازین زندگی اش یاد بگیرد، تا فرایند یادگیری زبان انگلیسی کودک سریعتر و آسانتر گردد.

انواع روش های کمک به یادگیری زبان انگلیسی کودک
انواع روش های کمک به یادگیری زبان انگلیسی کودک

کودک در سنین پائین به نسبت زمانی که بزرگتر می شود و به سنین نوجوانی و جوانی می رسد، زبان انگلیسی را می تواند بسیار آسانتر، راحتر، و سریعتر یاد بگیرد. بهترین کاری که والدین می توانند در فرایند یادگیری زبان انگلیسی کودک خردسال نوآموز خود انجام دهند، ایجاد حس علاقه در آنها است.

کودکان خردسال ظرفیت شگفت انگیزی برای جذب حجم وسیعی از اطلاعات جدید در مغز خود دارند. این بدان معناست که وقتی صحبت از زبان و مهارت به میان می‌آید، آنها می‌توانند راحت‌تر از بزرگسالان آنها را یاد بگیرند و به ذهن بسپارند. تحقیقات دانشگاه لوند در سوئد ثابت کرده است که یادگیری زبان دوم حتی می تواند مغز را بزرگتر کند!

ایجاد حس علاقه، فرایند یادگیری زبان انگلیسی کودک را به مراتب راحتر و کم هزینه تر می کند. هر چند اجبار والدین برای شرکت کودک در کلاس های خشک و خسته کننده می تواند نتیجه ای عکس به همراه داشته باشد و کودک نوآموز را از یادگیری هر زبانی متنفر کند.

یکی از راه های کمک به تسهیل و تسریع فرایند یادگیری زبان انگلیسی کودک این است که آنها را در محیطی قرار دهیم که هم بتوانند با آن ارتباطی دائمی داشته باشند، هم خود به یادگیری زبان انگلیسی علاقه نشان دهند، و هم خود در این مسیر قدم بگذارند. دوباره تاکید می شود که اجبار و توصیه والدین نه تنها کمکی به کودک نمی کند بلکه آنها را از دنیای لذت بخش کودکانه یادگیری زبان انگلیسی فراری می دهد. امری که می تواند هیچوقت دچار تغییر و بهبودی نشود. پس والدین باید بسیار هوشیار و دست به عصا در این مسیر گام بردارند. به عبارت دیگر باید کاری انجام شود که نه تنها کودک از یادگیری زبان انگلیسی متنفر نشود، بلکه باید بر عکس خود کودک برای این مسیر اشتیاق زیادی داشته باشد. مسیری که کوتاه نخواهد بود و ممکن است چندین سال طول بکشد.

خوشبختانه در دنیای پیشرفته کنونی وسایل کمک آموزشی و به خصوص کارتون های جذاب زبان انگلیسی آنقدر راحت و به وفور در دسترس می باشند که گاهی والدین در انتخاب آنها برای کمک به مسیر یادگیری زبان انگلیسی کودک ، سر در گم می شوند. بنابراین بهتر است در این مسیر از کارشناسان امر مشاوره لازم را بگیرید تا هم مسیر یادگیری زبان انگلیسی کودک کوتاه و راحت شود، و هم اینکه این مسیر به بیراهه منتهی نشود.

بهترین خدمتی که والدین می توانند به فرزند خود انجام دهند این است که از سنین پایین به آنها زبان انگلیسی بیاموزید. از اعتماد اجتماعی گرفته تا رشد مغز، از ارتقای نتایج تحصیلی تا پتانسیل اشتغال، مزایای آن تقریباً بی پایان است.

در اینجا مهمترین مواردی که می تواند کمک رسان و تسهیل کننده مسیر یادگیری زبان انگلیسی برای کودک باشد مورد بحث قرار می گیرد. در ابتدا نحوه معرفی زبان انگلیسی برای کودکان از طریق بازی ها و فعالیت های سرگرم کننده آورده شده است.

نحوه شروع یادگیری زبان انگلیسی در خانه

توجه کنید که هیچ وقت برای شروع آموزش زبان انگلیسی به بچه ها زود نیست. درحالیکه برخی بر این باورند که یادگیری زبان دوم از سنین پائین تاثیر منفی بر کودک می گذارد، اما اکثر کارشناسان امر بر این باورند که یادگیری زبان دوم هر چه زودتر شروع شود، بهتر است.

با این حال، مهم است که روش مناسب را انتخاب کنید. کودکان در سنین پایین دامنه توجه کوتاهی دارند و به قوانین سخت کلاس درس عادت ندارند. درعوض، باید با فعالیت‌های کوتاه و آهنگ‌ها، داستان‌ها و بازی‌های سرگرم‌کننده، زبان انگلیسی برای کودکان را به تجربه‌ای لذت‌بخش تبدیل کرد.

انواع روش های کمک به یادگیری زبان انگلیسی کودک
انواع روش های کمک به یادگیری زبان انگلیسی کودک

نکاتی برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان خردسال

یادگیری زبان انگلیسی را به صورت یک بازی سرگرم کننده برای کودک دربیاورید. بازی های کلمه ای، بازی های کاغذی یا حتی بازی های زمینی را به زبان انگلیسی انجام دهید. آن را کوتاه و شیرین نگه دارید: در حالت ایده آل، کودک شما باید انگلیسی را به عنوان یک فعالیت سرگرم کننده در نظر بگیرد که با هم انجام می دهید، درست مانند رفتن به پارک یا انجام کاردستی.

یادگیری و تمرین زبان انگلیسی را به بخشی از برنامه روزانه خود تبدیل کنید. با بچه های کوچک، بهتر است کم و زیاد یاد بگیرید. و با گنجاندن زبان انگلیسی در زندگی روزمره خود، محیطی کاربردی و شبیه به دنیای واقعی برای یادگیری زبان ایجاد کنید. زبان آموزان معمولاً وقتی انگلیسی را به صورت کاربردی و با بودن در چنین محیطی یاد می‌گیرند، و با این کار نتایج بهتری کسب می‌کنند.

برای کودک خود داستان بگویید. بچه های خردسال عاشق خواندن، شنیدن و گفتن داستان هستند. بنابراین این یک راه عالی برای شروع آموزش زبان انگلیسی در خانه است! در ابتدا خواندن برای فرزندتان ایده خوبی است، اما به تدریج باید به او فرصت داد تا داستان را برای شما بخواند. این کار را می توانید با خواندن صفحات مختلف کتاب به نوبت انجام دهید.

مواظب باشید و بیش از حد سختگیر نباشید. به یاد داشته باشید، هدف شما این است که زبان انگلیسی برای کودکان را به یک فعالیت لذت بخش مانند انجام بازی و به صورت طبیعی جلوه دهید. نگران نکات ریز، مطالب گرامری، مسائل پیچیده و … نباشید ! در ابتدا فقط به فکر تکرار و تمرین با او باشید.

از آهنگ و موسیقی استفاده کنید. اکثر کودکان عاشق آواز خواندن یا نواختن موسیقی هستند. به علاوه، آواز خواندن یک راه عالی برای به خاطر سپردن کلمات جدید یا تمرین تلفظ صحیح است. ویدیوهای زیادی برای سال های اولیه انگلیسی آنلاین وجود دارد که از اقدامات و تصاویر به عنوان پشتیبانی زبان اضافی استفاده می کنند.

کارتون هایی را انتخاب کنید که تاثیر مستقیمی روی یادگیری زبان انگلیسی کودک دارد و این کارتون ها را با او تماشا کنید. سعی کنید کلمات جدید را برای او یاداشت و بعد از تماشای کارتون با او تکرار کنید. بخش های مهم یک کارتون دوست داشتنی را برای کودک خود چندین بار تکرار کنید تا گوش او به تلفظ کلمات جدید و ناآشنا، عادت کند.

برای مطالعه مطالب مرتبط با آموزش زبان کودکان، کلیک کنید

About Ahmad Osmani

Ahmad Osmani
I am Ahmad Osmani, an English teacher, and translator. I have more than 15 years of experience. I have been the administrator and writer of the website since its creation. I have studied Translation Studies and English Language. I love learning and teaching different languages. My main profession is writing and translating and sometime I teach English in my free time.

Check Also

ترجمه آهنگ The Heart Wants What It Wants سلنا گومز

ترجمه آهنگ The Heart Wants What It Wants سلنا گومز

ترجمه آهنگ The Heart Wants What It Wants سلنا گومز در این پست به ترجمه …

Movie: Mission: Impossible – Fallout (2018) – Part 2

Movie: Mission: Impossible – Fallout (2018) – Part 2

Mission: Impossible – Fallout is an action movie with great actors and actresses which gathers a …

English idiom: (a) method to (one’s) madness

English idiom: (a) method to (one’s) madness

The idiom which is going to be discussed here in this post is Method to my …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

آموزش مکالمه زبـان انگلیســی