درس اول کتاب بیگ فان 1

درس اول کتاب بیگ فان 1

کتاب های Big Fun (بیگ فان) مجموعه ای از کتاب های محبوب کودکان برای آموزش زبان انگلیسی می باشد. این مجموعه کتاب آموزشی از طرف انتشارات پیرسون (Pearson) و برای کودکان 3 تا 6 سال طراحی شده اگرچه کودکان تا سنین 8 سال هم می توانند از آن استفاده کنند. این مجموعه آموزشی در کنار آموزش زبان انگلیسی به کودکان غیرانگلیسی زبان نوآموز، مفاهیم آموزشی متنوع دیگری را نیز آموزش می‌دهد.

 

این مجموعه کتاب های آموزشی به نام Big Fun نام گذاری شده و همانطور که از اسم آن پیداست (Big Fun به معنی خوش گذرانی بزرگ است) مجموعه ای کاملا فان و جذاب و سرگرم کننده است که با آوردن شادی و جدابیت خاص به دنیای کودکانه بچه ها، مطالب آموزشی بسیار مفید و بی نظیری را به کودکان نوآموز یاد می دهد.

 

Big Fun 1 cover book
Big Fun 1 cover book

مجموعه آموزشی Big Fun شامل 3 مجموعه کتاب است که هر مجموعه آن شامل کتاب دانش آموز (Student Book)، کتاب کار (Work Book)، و فایل های صوتی و تصویری مختلف می باشد. کتاب های بیگ فان که به ترتیب به نام های Big Fun 1، Big Fun 2، Big Fun 3 نام گذاری شده اند. در هر درس چندین مطلب به صورت شعر و آهنگ و بازی و به صورت کمک آموزشی به کودکان آموزش داده می شود که هم جنبه آموزشی دارند و هم برای ایجاد شور و اشتیاق در کودکان برای یادگیری زبان به کار می روند.

 

هر کدام از کتاب های Big Fun شامل 8 فصل می باشد که نوع مطالب و ترتیب قرار گرفتن آنها در کتاب های 3 گانه این مجموعه تقریبا مانند هم می باشد. برای مثال فصل اول هر سه کتاب به موضوع کلاس درس و مواردی مربوط می شود که با محیط کلاس درس مرتبط می باشند.

 

مطالب آموزشی که در این مجموعه کتاب ها برای کودکان ارائه می شود شامل آموزش اعداد، بازی های حرکتی، اشکال هندسی، رنگ ها، علوم، آزمایشات علوم، کاردستی، و … می باشد که با شعر و موسیقی و انواع مختلف بازی ها آنچنان کودک نوآموز را جذب و درگیر و سرگرم می کند که آموزش را به کاری بسیار لذت بخش و امری تفریحی و عملی تبدیل می کند.

 

در اینجا فصل اول کتاب Big Fun 1 توسط آقای احمد عثمانی آموزش داده می شود. در کنار توضیحات متنی در این مطالب آموزشی که برای این منظور و صرفا برای مطالعه والدین گرامی در نظر گرفته شده، ویدیوی مربوط به تدریس فصل اول کتاب هم آماده شده و در داخل مطالب متنی گنجانده شده است. کودک نوآموز با دیدن این ویدیوهای آموزشی می تواند به راحتی با کتاب و مطالب آموزشی آن ارتباط برقرار کند و با پیگیری این ویدیوهای آموزشی که به صورت فصل به فصل و کاملا رایگان ارائه می شوند، عملا نیازی به حضور در کلاس درس و صرف زمان و هزینه نخواهد داشت.

 

امید است که این مطالب آموزشی مورد پسند والدین و کودکان قرار بگیرد و کمکی ناچیز به آنها کرده باشیم تا مطالب آموزشی بسیار مهم و کاربردی برای آینده کودکان به راحتی و بدون هیچ هزینه ای در دسترس این عزیزان باشد.

 

کتاب بیگ فان 1 با یک شعر جذاب و آهنگین شروع می شود تا در همین ابتدای کار، بچه ها را وارد دنیای شاد یادگیری زبان انگلیسی کند. متن این شعر به همراه ترجمه اختصاصی آن به این ترتیب می باشد: 

 

متن ترجمه شده به زبان فارسی

متن انگلیسی شعر

از آسمان تا زمین

From the sky to the ground

و همه جا

And all the way around

ما می توانیم سرگرمی بزرگی داشته باشیم!

We can have big fun!

چه هوا بارانی باشه، چه آفتابی

If there’s rain, if there’s sun

بیا همه با هم بازی کنیم

Let’s play with everyone

ما می توانیم سرگرمی بزرگ و بزرگ داشته باشیم!

We can have big, big fun!

بیا بیرون قدمی بزن

Take a walk outside.

دنیای ما بزرگ و وسیع است.

Our world is big and wide.

(در دنیای ما) گل و درخت وجود دارد

There are flowers and trees

و زنبورهای زرد

and yellow bumblebees.

وزوز، وزوز، وزوز!

Buzz, buzz, buzz!

دستانت را به من پیوند بزن( دستاتو به من بده)

Join your hands with me.

بیایید ببینیم چه چیزی می توانیم ببینیم!

Let’s see what we can see!

بعدا نگاه دقیق تری بیندازید.

Then take a closer look.

ما فراتر از کتاب خود خواهیم آموخت

We’ll learn beyond our book

ببین، اوه، ببین!

Look, oh, look!

 

اولین مبحث آموزشی کتاب بیگ فان 1، نحوه سلام کردن به زبان انگلیسی است. نحوه “سلام کردن” و “جواب سلام دادن” در همه زبان ها و فرهنگ ها یکی از ابتدایی ترین و مهمترین مباحث یادگیری هر زبانی محسوب می شود. در زبان انگلیسی همچون زبان فارسی، اگر کسی بخواهد به شخص یا اشخاص دیگری سلام کند، پس از گفتن کلمه “سلام” اسم اون شخص یا اشخاص را استفاده می کند.

مثلا اگر در زبان فارسی بخواهیم به کسی سلام کنیم می گوییم: “سلام فلانی” و آن شخص هم متقابلا با استفاده از همین ساختار جواب سلام ما را می دهد. در زبان انگلیسی هم تقریبا به همین نحو به همدیگر سلام می کنیم و جواب سلام می دهیم. کلمه Hello در زبان انگلیسی به معنی “سلام” است. در زبان انگلیسی پس از استفاده از کلمه “Hello” از نام شخصی که به او سلام می کنیم استفاده می کنیم. به ساختار کلی زیر که نحوه سلام و جواب سلام دادن در زبان انگلیسی را نشان می دهد توجه کنید:

Student A: Hello, teacher.

Teacher: Hello, A

ما قبلا در پست دیگری مفصلا درباره انواع سلام و احوالپرسی کردن در زبان انگلیسی، توضیح دادیم. که می توانید آنرا از لینک زیر بخوانید:

انواع روش های سلام و احوالپرسی کردن در زبان انگلیسی و تفاوت های آنها (به زبان انگلیسی)

 

البته در زبان انگلیسی نحوه خداحافظی کردن هم تقریبا همانند روش سلام کردن است. به عبارت دیگرپس از کلمه خداحافظی از نام مخاطب استفاده می کنیم وطرف مقابل هم با همان کلمه خداحافظی و با استفاده از اسم ما به خداحافظی کردن ما جواب می دهد. کلمه “Goodbye” در زبان انگلیسی به معنی خداحافظی است که البته به غیر از این واژه از کلمات مشابه دیگری همچون “Bye” و یا “bye-bye” نیز استفاده می شود. به ساختار کلی زیر که نحوه سلام و جواب سلام دادن در زبان انگلیسی را نشان می دهد توجه کنید:

Student A: Goodbye, teacher.

Teacher: Goodbye, A.

مطلب آموزشی دیگری که کودک نوآموز در فصل اول یاد می گیرد شمارش اعداد است. در اینجا به صورت شعر و بازی اعداد یک، دو، و سه به کودک نوآموز یاد داده می شود. اعداد یک تا سه در زبان انگلیسی به ترتیب عبارتند از: One، Two، Three. متن شعری که در اینجا برای آموزش اعداد و جلب توجه کودک نوآموز مورد استفاده قرار می گیرد به شرح زیر است:

 

متن ترجمه شده به زبان فارسی متن انگلیسی شعر
یک، دو، سه

One, two, three

بچه ها، بچه ها

Children, children

به من نگاه کنید!

Look at me!

یک، دو، سه

One, two, three

بچه ها، بچه ها

Children, children

به من گوش کنید!

Listen to me!

 

درس اول کتاب بیگ فان 1
درس اول کتاب بیگ فان 1

 فصل اول کتاب بیگ فان 1 به مواردی مربوط می شود که کودک نوآموز در کلاس درس خود آنها را می بیند و با آنها سروکار دارد. به همین دلیل فصل اول کتاب بیگ فان 1 به نام “My class” به معنی “کلاس من” نام گذاری شده است. آنچه که کودک نوآموز در کلاس درس با آنها در ارتباط است و در این درس به آنها اشاره شده، عبارتند از:

معنی فارسی لغات متن انگلیسی شعر
عروسک خیمه شب بازی

Puppet

صندلی

Chair

میز

Table

مداد شمعی

Crayon

کاغذ

Paper

قفسه

Shelf

همه این لغات بالا که کودک در درس اول یاد می گیرد مربوط به محیط پیرامون او در کلاس درس می باشد و او همه آنها را از نزدیک دیده و می شناسد.

 

البته کودک نوآموز به غیر از این لغات فوق، با سوال مهی هم درس اول مواجه می شود. سوالی که تا آخر کتاب و حتی در بقیه مراحل یادگیری زبان انگلیسی هم با آن سروکار خواهد داشت. این سوال و جوابی که باید به کمک کلمات یادگرفته به آن جواب بدهد عبارتند از:

درس اول کتاب بیگ فان 1
درس اول کتاب بیگ فان 1
معنی فارسی لغات متن انگلیسی شعر
این چیست؟

What is this?

این چیه؟

What’s this?

این یک عروسک خیمه شب بازی است.

It’s a puppet. 

این یک عروسک است.

It is puppet.

آیا این یک ….. است؟

Is this a …?

بله Yes
خیر

No

بهتر است که کودک به دقت و چندین بار این کلمات و سوال و جوابی که در پی آن می آید را تکرار کند تا هم تلفظ کلمات و هم نحوه پاسخگویی به سوالات در ذهن کودک به خوبی ثبت شود تا هیچ وقت به فراموشی سپرده نشوند.

در بخش بعدی کودک نوآموز با انجام بازی به نام “Action Game” (بازی حرکتی) با برخی از مهمترین حرکت آشنا می شود. کودکان نوآموز که خیلی جنب و جوش دارند، حرکات مهمی را هم در این فصل یاد می گیرند که در قالب بازی به آنها آموزش داده می شود. لیست لغات مربوط به این بازی های حرکتی و معانی هر کدام به صورت زیر می باشد.

 

معنی فارسی لغات نام انگلیسی حرکت ها
قدم زدن و پیاده راه رفتن Walk 
دویدن Run
بلند شدن Stand Up
نشستن Sit Down
توقف کردن Stop
رقصیدن Dance
پیاده روی نظامی March
پریدن، جهیدن Jump
به من نگاه کن Look at me
لطفا آرام باش Please be quiet

در بخش بعدی، کودک اولین مکالمه زبان انگلیسی را یاد می گیرد. آنچه که در این بخش به عنوان مکالمه زبان انگلیسی آموزش داده می شود، نحوه سلام کردن، و نیز نحوه جواب سلام دادن به طرف مقابل است. البته جمله دیگری نیز به همراه سلام کردن مورد استفاده قرار می گیرد.

 

مکالمه فصل اول کتاب بیگ فان 1
مکالمه فصل اول کتاب بیگ فان 1

به غیر از این دو جمله مکالمه ای ساده، در درس اول 2 نوع مکالمه دیگر نیز وجود دارد. مکالمه دوم این درس به تصاویر مربوط به صفحه 7 و 8 مربوط می شود که نوعی تمرین برای یادگیری لغات و کلمات این درس است. مکالمه آخری هم به سوال پرسیدن درباره اسم طرف مقابل و نحوه پاسخ دادن به این سوال مربوط می شود.

 

کلمات و جملاتی که در هر 3 بخش مکالمه ای فصل اول مورد استفاده قرار گرفته اند در جدول زیر آمده است:

معنی فارسی لغات نام انگلیسی حرکت ها
سلام

Hello

بیا برویم بازی کنیم

Let’s go play

این چیه

What is this?

این یک عروسک است.

It is a puppet.

اسمت چیه؟

What is your name?

What’s your name?

اسم من … است.

My name is ….

در بخش بعدی شعر زیبای “Are you ready?” به معنی “آیا تو آماده ای” ارائه شده که کودک در کنار مطالب فراگرفته قبلی به نوعی به دنیای شاد و پرانرژی قدم می گذارد و به نوعی برای او یک زنگ تفریح به حساب می آید.

در هر فصل کتاب بیگ فان 1، یک شکل هندسی و یک رنگ خاص هم به کودک آموزش داده می شود. شکل هندسی مربوط به فصل اول شکل دایره (Circle) است و رنگی که در فصل اول آموزش داده می شود نیز رنگ قرمز (Red) است. رنگ ها و اشکال هندسی در هر فصل کتاب به صورت شعر و آهنگ، و با نشان دادن مثال هایی از آنها در داخل کتاب به کودک نوآموز تفهیم می شوند.

 

والدین عزیز توجه داشته باشید که این بخش به همکاری ویژه شما نیاز دارد و باید بتوانید این شکل و رنگ مربوط به فصل اول را در فضای اطراف محل زندگی و بازی کودک به او نشان دهیم. با این آموزش، کودک از این به بعد با دقت بیشتر و توجه ویژه ای به محیط پیرامون خود نگاه می کند و کم کم به آنها عادت می کند.

 

در بخش بعدی هم دوباره با یک شعر آهنگین و زیبا که به خود کتاب بیگ فان مربوط می باشد، دوباره وارد فضای شاد و کودکانه شعر و آهنگ می شود. این شعر به نام “Amazing” می باشد که به معنی “جالب و فوق العاده” است. متن شعر این آهنگ زیبا گویای فوق العاده و جالب بودن کتاب بیگ فان است.

 

در هر فصل کتاب بیگ فان آخرین بخش به کاردستی و مطالب علمی (مباحث مربوط به کتاب علوم بچه ها در مدرسه) مربوط می باشد. در واقع در این بخش مطالب علمی ساده به صورت ملموس و با شعر و آهنگ به کودک آموزش داده می شود. در این بخش کودک هم به شکلی جذاب و کاربردی با مفاهیم علمی آشنا می شود و هم کلمات و لغات مرتبط را به زبان انگلیسی یاد می گیرد.

بخش علوم فصل اول کتاب بیگ فان 1
بخش علوم فصل اول کتاب بیگ فان 1

کلمات و واژگانی که در این بخش به کودک آموزش داده می شوند عبارتند از:

معنی فارسی لغات نام انگلیسی حرکت ها
این باغ من است.

This is my garden.

این درخت من است.

This is my tree.

باغ

Garden

درخت Tree
چمن، سبزه زار Grass
گل Flower
کفشدوزک

Ladybug

آخرین شعری که در فصل اول کتاب بیگ فان ارائه شده، شعر “Please be quiet” به معنی “لطفا آرام باش” است. کودک در این بخش هم یاد می گیرد که در کنار بازی ها و اشعار هیجان انگیزی که تا بحال یاد گرفته، شعر با موسیقی آرام هم یاد بگیرد، و هم نحوه مطرح کردن درخواست به زبان انگلیسی با استفاده از کلمه “Please” به معنی “لطفا” را یاد می گیرد. ضمنا می توان از این شعر قبل از خوابیدن کودک برای خواباندن او نیز استفاده کرد.

About Ahmad Osmani

Ahmad Osmani
I am Ahmad Osmani, an English teacher, and translator. I have more than 15 years of experience. I have been the administrator and writer of the website since its creation. I have studied Translation Studies and English Language. I love learning and teaching different languages. My main profession is writing and translating and sometime I teach English in my free time.

Check Also

ترجمه آهنگ The Heart Wants What It Wants سلنا گومز

ترجمه آهنگ The Heart Wants What It Wants سلنا گومز

ترجمه آهنگ The Heart Wants What It Wants سلنا گومز در این پست به ترجمه …

Movie: Mission: Impossible – Fallout (2018) – Part 2

Movie: Mission: Impossible – Fallout (2018) – Part 2

Mission: Impossible – Fallout is an action movie with great actors and actresses which gathers a …

English idiom: (a) method to (one’s) madness

English idiom: (a) method to (one’s) madness

The idiom which is going to be discussed here in this post is Method to my …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

آموزش مکالمه زبـان انگلیســی