اشتباه رایج در استفاده از فعل Tell

در این پست و در ادامه مطالب مربوط به اشتباهات رایج در زبان انگلیسی، قصد دارم نکاتی درمورد فعل tell خدمت شما تقدیم کنم و در مورد اشتباهات رایجی که در این زمینه خیلی از زبان آموزان مرتکب آن می شوند (Tell Common Mistakes) بحث کنیم.

همانطور که می دانید فعل tell یک فعل متعدی و به معنی “گفتن” است. فعل متعدی به فعلی گفته می شود که به مفعول مستقیم نیاز دارد و مفعولی که فعل tell به آن نیاز دارد و باید در جمله همراه آن ذکر شود، پس از آن و به صورت مفعول شخصی و شئی می باشد؛ مفعول شخصی می تواند هم به صورت اسم یک شخص باشد و هم می تواند ضمیری مفعولی برای اشاره به آن شخص مرجع ضمیر باشد.

نکته ی مهمی که در مورد این فعل وجود دارد و خیلی از زبان آموزان ایرانی در مورد آن مرتکب اشتباه می شوند، استفاده از این فعل به همراه حرف اضافه ی to می باشد. به عبارت دیگر اشتباه رایج موجود در این زمینه ترجمه ی تحت الفظی این فعل از زبان فارسی و انتقال آن به صورت اشتباه به زبان انگلیسی است. اجازه دهید با ذکر مثالی این اشتباه رایج را بهتر نشان دهیم.

به جمله ی فارسی “پدرم به من گفت” دقت کنید، خیلی از زبان آموزان این جمله را به صورت “My father told to me” بیان می کنند و به اشتباه حرف اضافه ی “به” در جمله ی فارسی را به صورت حرف اضافه ی to به زبان انگلیسی منتقل و ترجمه می کنند. این اشتباه از آنجا ناشی می شود که زبان آموز جمله فارسی را به صورت تحت الفظی در زبان انگلیسی ترجمه کرده و استفاده می کند، این در حالی است که فعل tell هیچ نیازی به حرف اضافه ی to ندارد و نباید در چنین موقعیت و شرایطی هیچگونه حرف اضافه ای همراه آن استفاده شود، پس باید دقت کنید که مرتکب این اشتباره رایج در زبان انگلیسی نشوید. بنابراین :

Common Mistakes 48

اشتباهات رایج ۴۸

Common Mistakes in English – اشتباه رایج در استفاده از فعل Tell
Common Mistakes in English – اشتباه رایج در استفاده از فعل Tell

پس همانطور که در بالا به آن اشاره شد، فعل tell یک فعل متعدی است که به مفعول نیاز دارد و نیازی به استفاده از حرف اضافه ی to قبل از مفعول شخصی نیست. به مثال زیر توجه کنید:

× My doctor told to me to stay home for 2 days. 

 My doctor told me to stay home for 2 days.

معنی: دکترم به من گفت برای دو روز در خانه بمانم.

همانطور که از مثال فوق مشاهده می کنید، پس از فعل tell ضمیر مفعولی me آمده که استفاده از حرف اضافه ی to قبل از ضمیر مفعولی me اشتباه می باشد. وجود حرف اضافه ی to پس از ضمیر مفعولی me به دلیل نیاز فعل دوم (stay) به آن است که فعل stay به دلیل آمدن پس از فعل tell، باید به صورت مصدر با to استفاده شود که در مطالب مشابه قبلی در مورد علت آن نیز مفصل بحث کردیم و میتوانید برای مطالعه بیشتر به اینجا مراجعه کنید.

برای درک بیشتر این موضوع به مثال های زیر توجه کنید:

× He told to his teacher he will be absent for the next session.

✓  He told his teacher  he will be absent for the next session.

او به معلمش گفت که در جلسه بعدی حضور نخواهد داشت (غائب خواهد بود).

× I want to tell to them about the truth. 

✓  I want to tell them about the truth. 

من می خواهم حقیقت را به آنها بگویم.

× The manager told to the employees to work better. 

 The manager told the employees to work better. 

مدیر به کارکنان گفت بهتر کار کنند.

در پایان لیستی از رایج ترین افعال لازم و متعدی را خدمت شما معرفی میکنم تا با دقت کردن در مورد آنها بتوانید تفاوت آنها را در نیاز به مفعول مستقیم (برای افعال متعدی)، و عدم نیاز به مفعول مستقیم (برای افعال لازم) بهتر متوجه شوید:

مهمترین فعل های لازم به ترتیب حروف الفبا:

Appear
Arrive
Belong
Die
Disappear
Emerge
Exist
Fall
Go
Happen
Laugh
Occur
Remain
Respond
Rise
Sleep

 

مهمترین فعل های متعدی به ترتیب حروف الفبا:

Bring
Buy
Get
Give
Lend
Make
Offer
Pass
Pay
Promise
Read
Refuse
Send
Show
Take
Teach
Tell
Write

البته در این میان برخی از افعال هستند که در این وسط قرار می گیرند و در واقع هم لازم هستد و هم متعدی که به ترتیب حروف الفبا عبارتند از:

Agree
Continue
Demonstrate
Eat
Grow
Play
Return
Run
Sit
Stand
Walk

برای دیدن سایر مطالب مربوط به Common Mistakes یا اشتباهات رایج در زبان انگلیسی، کلیک کنید

About Ahmad Osmani

احمد عثمانی هستم، مدرس و مترجم زبان انگلیسی. بیشتر از 12سال سابقه کاری دارم. از همان آغاز راه اندازی سایت، مسئولیت مدیریت و نویسندگی سایت و نیز شبکه های اجتماعی اونو به عهده داشتم. از همان آغاز دوران تحصیل عاشق زبان بودم و پس از تجربه چندین ساله آموزش زبان در آموزشگاه های تهران، بشدت به آموزش آنلاین علاقمند شدم و الان حدود 6 ساله که در این حوزه فعالیت می کنم.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*