ضرب المثل “به ساز کسی رقصیدن” در زبان انگلیسی

Proverb # 47

ضرب المثل چهل هفتم:

 English Proverb- به ساز کسی رقصیدن - To dance to a person's tune
English Proverb- به ساز کسی رقصیدن – To dance to a person’s tune

To dance to a person’s tune

به ساز کسی رقصیدن

ضرب المثل به ساز کسی رقصیدن در زبان فارسی به معنی “بازیچه ی کسی شدن”، یا “از کسی فرمان بردن” است. به عبارت دیگر اگر کسی از کس دیگری تبعیت و فرمانبرداری کند، یا کسی بخواهد از کس دیگری سو استفاده کند و یا کسی بازیچه کس دیگری شود از این ضرب المثل استفاده می شود. اگر کمی عمیقتر به معنی این عبارت توجه کنیم دو واژه ساز و رقص این معنی ظاهری رو القا می کنند که کسی با نوای موسیقی کس دیگری مشغول رقصیدن باشد. به عبارت دیگر این دو واژه وجود یک نوع هماهنگی و یا شاید همکاری را بین دو طرف نشان می دهد که این همکاری و یا هماهنگی می تواند به دلیل ترس و یا از روی اجبار باشد. 

 در زبان انگلیسی نیز معادل چنین ضرب المثلی با همان معنا، مفهوم، کاربرد، و نیز دقیقا با همان لغات دیده می شود، یعنی معادل این ضرب المثل To dance to a person’s tune است. که در آن tune دقیقا همان معنی ساز، نوا و یا موسیقی را دارد و dance نیز به همان معنی رقصیدن می باشد. 

……………………………………………………

برای دیدن پست های مشابه و یا ضرب المثل های بیشتر،  اینجا  را کلیک کند.

و برای خواندن اصطلاحات کاربردی زبان انگلیسی باید  اینجا  را کلیک کنید.

……………………………………………………

اشتراک گذاری این پست در تلگرام

About Ahmad Osmani

احمد عثمانی هستم، مدرس و مترجم زبان انگلیسی. بیشتر از 12سال سابقه کاری دارم. از همان آغاز راه اندازی سایت، مسئولیت مدیریت و نویسندگی سایت و نیز شبکه های اجتماعی اونو به عهده داشتم. از همان آغاز دوران تحصیل عاشق زبان بودم و پس از تجربه چندین ساله آموزش زبان در آموزشگاه های تهران، بشدت به آموزش آنلاین علاقمند شدم و الان حدود 6 ساله که در این حوزه فعالیت می کنم.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*