اصطلاح “تا آنجا که به من مربوط میشه” در زبان انگلیسی

تا آنجا که به من مربوط میشه – English Idioms – آموزش اصطلاحات زبان انگلیسی - For all I care
تا آنجا که به من مربوط میشه – English Idioms – آموزش اصطلاحات زبان انگلیسی – For all I care

Idiom # ۱۳۴

اصطلاح ۱۳۴:

اصطلاحی که در این پست می خواهیم در مورد آن بحث کنیم اصطلاح “تا آنجا که به من مربوط میشه” یا “تا جائیکه به من مربوط میشه” است. این عبارت در زبان فارسی زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که بخواهیم بی ربط بودن موضوع و یا مساله ای را نسبت به خودمان نشان دهیم، یا کمترین ارتباط بین کسی با چیزی را با کسی یا چیز دیگری نشان دهیم. از این عبارت اصطلاحی بیشتر در مواقعی استفاده می شود که کسی بخواهد خود را از فضولی کردن درباره مسائل و موضوعاتی که ممکن است به وی مربوط نباشد به دور نگه دارد. این عبارت می تواند تا حدودی منعکس کننده میزان نگرانی و یا حتی علاقه شخص نسبت به موضوعی خاص نیز باشد و کسی که از این عبارت اصطلاحی استفاده می کند می خواهد شدت و میزان نگرانی و یا علاقه خود را نیز نسبت به کسی یا چیزی نشان دهد.

در زبان انگلیسی برای این عبارت اصطلاحی معادلی به همان معنا و مفهوم وجود دارد که در زیر با ذکر مثال هایی آن را توضیح می دهیم :

 اولین عبارتی که در زبان انگلیسی به مفهوم اصطلاح “تا آنجا که به من مربوط میشه” به کار می رود عبارت “For all I care” است. در این اصطلاح لغت “care” اهمیت خاصی از لحاظ معنی دارد که در دیکشنری این معانی برای آن بیان شده است: مراقب بودن ،  مبالات ، توجه ، نگهدارى ، محافظت کردن ، مراقبت ، تیمار ، پرستارى ، مواظبت ، بیم ، دلواپسى ، غم ، پروا داشتن. با توجه به معانی که برای لغت “Care” بیان شده می توان معنی این عبارت اصطلاحی را در زبان انگلیسی به خوبی متوجه شد. دز دیکشنزی برای این عبارت این توضیحات آمده است:

For all I care: 

Used to say that you are not interested in or worried about what someone else is doing.

از این عبارت برای گفتن این موضوع که شما به چیزی علاقمند نیستید و یا در مورد کار کس دیگری نگران هستید استفاده می شود. مثال:

You can go to the match with Paula, for all I care.

تا آنجا که به من مربوط میشه، میتونی با پائولا به مسابقه بری.

I don’t care if (something happens). For all I care, the whole listed people have been invited to the party.

اصلا برام مهم نیست (که اتفاقی بیافته یا نه). اما تا آنجا که به من مربوط میشه تمام افراد لیست شده، به مهمونی دعوت شدن.

دقت کنید که برای این اصطلاح در زبان انگلیسی می توان از عبارت ” as far as I’m concerned ” نیز استفاده کرد، که دقیقا همان معنی و مفهوم را می رساند. مثال:

As far as I’m concerned she have been married with her new boyfriend.

نا جائیکه به من مربوط میشه، اون خانمه با دوست پسر جدیدش ازدواج کرده.

……………………………………………………

برای دیدن سایر اصطلاحات و لیست پست های مرتبط اینجا را کلیک کنید

برای دیدن پست های مربوط به ضرب المثل های انگلیسی،  اینجا  را کلیک کند.

……………………………………………………

اشتراک گذاری این پست در تلگرام

About Ahmad Osmani

احمد عثمانی هستم، مدرس و مترجم زبان انگلیسی. بیشتر از 12سال سابقه کاری دارم. از همان آغاز راه اندازی سایت، مسئولیت مدیریت و نویسندگی سایت و نیز شبکه های اجتماعی اونو به عهده داشتم. از همان آغاز دوران تحصیل عاشق زبان بودم و پس از تجربه چندین ساله آموزش زبان در آموزشگاه های تهران، بشدت به آموزش آنلاین علاقمند شدم و الان حدود 6 ساله که در این حوزه فعالیت می کنم.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*