نکاتی برای بهبود مهارت Writing

در این پست قصد دارم تا مطالب و نکاتی در مورد مهارت نوشتاری (Writing) در زبان انگلیسی خدمت شما ارائه کنم. در بین ۴ مهارت اصلی زبان انگلیسی متاسفانه مهارت نوشتن آنچنان که باید و شاید جدی گرفته نمی شود، در حالیکه یکی از بخش های مهم یادگیری زبان انگلیسی و هر آزمون زبان انگلیسی و حتی جزو ملزومات زندگی روزمره برای بسیاری از افراد می باشد. هنوز هم بسیاری از افراد تحصیل کرده، بازرگانان، و حتی دانشجویان زبان انگلیسی در نوشتن درست و اصولی یک نامه و یا یک ایمیل مشکل دارند. بنابراین با توجه به اهمیت ارتباطات و نامه نگاری و نیز با توجه به ضعف هایی که در این حوزه دیده می شود در این پست نکات مهم و کاربردی مربوط به نوشتن در زبان انگلیسی بویژه برای متقاضیان مدرک تافل و آیلتس ارائه می گردد که امید است مفید واقع شود.

 بهبود مهارت نوشتن در زبان انگلیسی - Improving English Writing
بهبود مهارت نوشتن در زبان انگلیسی – Improving English Writing

اگر شما به دنبال شرکت در آزمون تافل و یا آیلتس هستید قبل از هر چیزی باید برای این آزمون آمادگی کسب کنید. کسب آمادگی برای چنین آزمون ها و موفقیت در آنها نیازمند صرف وقت و انرژی مناسب خود می باشد و مهارت نوشتن نیز همچون سایر مهارت های دیگر زبان انگلیسی از این قاعده مستثنی نیست. برخلاف تصور خیلی از زبان آموزان، اهمیت مهارت نوشتاری نه تنها از مهارت های دیگر کمتر نیست، بلکه به دلیل گستردگی ارتباطات بین جوامع مختلف اهمیت ویژه ای برای آن به وجود آمده است. امروزه دانشجوبان رشته های مختلف، صاحبان کسب و کار، و همه افراد متخصص در حوزه کاری خاص خود نیازمند برقراری ارتباط با سایر افراد همکار در سایر جوامع هستند. این ارتباط با استفاده از زبان انگلیسی ممکن است و بخصوص در این چند سال اخیر به دلیل فراگیر شدن استفاده از شبکه های اجتماعی در اینترنت، تسلط بر سطح مناسبی از زبان انگلیسی و به خصوص مهارت نوشتاری زبان انگلیسی در این حوزه ها بسیار ضروری به نظر می رسد. به همین دلیل این پست، و نکات بیان شده در آن را به دقت مطالعه کنید تا بتوانید  مشکل نوشتاری خود در زبان انگلیسی را تا حدود زیادی برطرف کنید.

۱) دستاورد کاری (Task Achievement)

در هنگام شرکت در آزمون های زبان انگلیسی همچون تافل و آیلتس، اولین نکته ای که مصححین این آزمون ها به آن توجه می کنند جواب دادن زبان آموز به سوالات خواسته شده از او است. به عبارت دیگر پاسخگویی به سوالات و لو به صورت نادرست و یا ناقص می تواند توجه مصحح را جلب کند که زبان آموز کاری را که از او خواسته شده و سوالی که از او پرسیده شده را درک کرده و به آن جواب داده است. زیرا اگر شما سوال را به صورت خالی و بدون جواب باقی گذاشته باشید ممکن است این تصور را در ذهن مصحح ایجاد کنید که احتمالا سوال را متوجه نشده اید، هر چند که تصور ندانستن جواب سوال و یا وقت نگذاشتن برای آن نیز بعد از آن به ذهن مصحح خطور می کند که در هر صورت باعث از دست دادن نمره آن سوال خواهید شد. اما اگر جوابی را برای سوال نوشته باشید هر چند که جواب شما ناقص و یا اشتباه هم باشد با این وجود می تواند تصور اولیه مصحح و نظر او را در مورد خود تغییر دهید و شاید بتوانید درصدی از کل نمره را از او بگیرید.

در مرحله بعدی نحوه ی پاسخگویی شما به سوال است که می تواند تعیین کننده ی نمره ی شما در آن بخش باشد. در سوالات مربوط به رایتینگ و بخش نوشتاری موفقیت زبان آموز برای گرفتن نمره به میزان زیادی تحت تاثیر این واقعیت قرار می گیرد که زبان آموز آنچه را که از او خواسته شده درک کرده و جواب آن را نوشته است یا نه. هر چه نوشته ی شما مناسبتر، و مرتبط تر با موضوع باشد و نیز هر چه نکات گرامری را بیشتر رعایت کرده باشید قاعدتا نمره بالاتری به دست خواهید آورد. اما یادتان باشد که اگر سوال را بدون جواب باقی بگذارید هیچ نمره ای برای شما به همراه نخواهد داشت.

نکته ی دیگری که باید آن را مد نظر قرار دهید رعایت آرامش و خونسردی است، البته این نکته به معنی کند بودن شما در جلسه امتحان و تلف کردن زمان نیست. یعنی نباید روی برخی سوالات بیش از حد وقت بگذارید و فرصت پاسخگویی به سوالات دیگر را از خود بگیرید. البته می توانید سوالاتی را که حدس می زنید بیش از بقیه سوالات وقت شما را می گیرند به بعد از پاسخگویی به سوالات راحتتر موکول کنید؛ سعی کنید با رعایت خونسردی خود و داشتن آرامش کامل سوالات را با دقت خوانده و آنچه را که از شما خواسته شده بصورت کامل متوجه شوید. هر چه استرس و نگرانی را بیشتر از خود دور کنید به همان اندازه می توانید سوالات را بهتر متوجه شوید که بتوانید جواب خود را برای آنها بنویسید. داشتن آرامش در جلسه امتحان بخصوص در هنگام پاسخگویی به سوالات رایتیگ می تواند باعث باز شدن ذهن شما گردد که بتوانید آنچه را که از شما خواسته شده و آنچه را که شما با توجه به توانایی ذهنی خود لازم است بنویسید به صورت مناسبی در ذهن خود پردازش کرده و به پاسخنامه ی خود منتقل کنید.

بهبود مهارت نوشتن در زبان انگلیسی - Improving English Writing
بهبود مهارت نوشتن در زبان انگلیسی – Improving English Writing

۲) انسجام و پیوستگی (Coherence and Cohesion)

نکته دیگر بهبود مهارت نوشتن در آزمون های IELTS و TOEFL، اطمینان حاصل کردن از پاسخ های نوشته شده ی خودتان است. شما باید تا جایی که می توانید پاسخ های خودتان را به صورت واضح، روشن، خوانا، مرتب، و منسجم بنویسید که بتوانید نمره کامل را دریافت کنید. نوشته ی شما باید به راحتی توسط مصحح خوانده شود، بنابراین دستخط شما هم می تواند تا حدودی در این میان تاثیر گذار باشد. البته جدا از دستخط شما، رعایت نکات گرامری و نگارشی مهمترین اصل مورد نظر مصحح است که برای این منظور هم باید نوشته شما یک چارچوب منظم و منسجمی داشته باشد. یعنی سعی کنید تمام اصول نگارشی را که قبلا یاد گرفته اید در نوشته خود منعکس کنید تا ایرادی متوجه نوشته شما نگردد. برای مثال رعایت پاراگراف بندی در نوشته شما می تواند تاثیر مثبتی بر کل ظاهر و باطن نوشته شما داشته باشد. در نوشتن و تنظیم پاراگراف ها باید این اصل را رعایت کنید که هر پاراگراف به بیان موضوع از دیدگاه خاصی بپردازد و در کل تمام پاراگراف ها به صورت منسجمی به هم مرتبط باشند که هر کدام از آنها در عین اینکه به بیان یکی از ابعاد موضوع می پردازند، ولی در نهایت به موضوع واحدی مربوط می شوند و از موضوع خارج نباشند. همچنین برای ایجاد ارتباط بین موضوعات نوشته شده می توانید از حروف ربطی مانند but، یا whereas، و یا therefore استفاده کنید که می تواند تاثیر مثبتی بر نوشته ی شما داشته باشد.

۳) دامنه واژگان (Vocabulary Range)

اگر می خواهید نمره ی خوبی در بخش نوشتاری آزمون های آیلتس و تافل خود بگیرید بهتر است از طیف گسترده ای از لغات استفاده کنید. تنها به اصول اولیه نگارش بسنده نکنید و سعی کنید برخی از کلمات توصیفی عالی و عبارات کمتر شناخته شده را هر جا که ممکن شد استفاده کنید. در نوشته ی خود از زبان فصیح، روان، و شیوایی استفاده کنید و از به کار بردن بیش از حد برخی کلمات خودداری کنید. در عین حال نباید کلمات و عبارت هایی را که از معنی آنها اطمینان ندارید به کار ببرید. بهتر است روی آنچه که می دانید مانور بدهید تا اینکه از واژگان و عباراتی استفاده کنید که روی آنها تسلطی ندارید و دچار اشتباه شوید.

۴) محدوده گرامری (Grammatical Range)

برای نشان دادن مهارت های نوشتاری خود در آزمون های آیلتس و تافل، بهتر است در کنار استفاده از واژگان مناسبی که در بخش ۳ بالا به آن اشاره شد، از انواع ساختارهای گرامری مناسب استفاده کنید. برای مثال می توانید زمان های گرامری نوشته ی خود را به صورت درست و مناسب تغییر دهید تا با این روش بتوانید استعداد خود را نشان دهید. همچنین سعی کنید از آن زمان و ساختار گرامری استفاده کنید که با آن راحت هستید و مطمئنید که دچار اشتباه نمی شوید، در غیر اینصورت تاثیر نوشته ی شما و نیز انسجام آن به هم خواهد خورد و نمره خود را از دست خواهید داد.

برای مطالعه سایر مطالب نوشتاری و پست های مرتبط با نگارش در زبان انگلیسی، کلیک کنید.

About Ahmad Osmani

Ahmad Osmani
I am Ahmad Osmani, an English teacher, and translator. I have more than 15 years of experience. I have been the administrator and writer of the website since its creation. I have studied Translation Studies and English Language. I love learning and teaching different languages. My main profession is writing and translating and sometime I teach English in my free time.

Check Also

انواع روش های کمک به یادگیری زبان انگلیسی کودک

انواع روش های کمک به یادگیری زبان انگلیسی کودک

کودکان از همان روزهای ابتدایی زندگی آماده یادگیری خیلی چیزها در زندگی خود هستند. توانایی …

درس اول کتاب بیگ فان 1

درس اول کتاب بیگ فان 1

کتاب های Big Fun (بیگ فان) مجموعه ای از کتاب های محبوب کودکان برای آموزش …

ترجمه آهنگ The Heart Wants What It Wants سلنا گومز

ترجمه آهنگ The Heart Wants What It Wants سلنا گومز

ترجمه آهنگ The Heart Wants What It Wants سلنا گومز در این پست به ترجمه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

آموزش مکالمه زبـان انگلیســی