معنی a.m و p.m، و کاربرد آنها در زبان انگلیسی

 

a.m. - قبل از ظهر - p.m. - بعد از ظهر
a.m. – قبل از ظهر – p.m. – بعد از ظهر

آیا می دانید که a.m. و p.m.، در زبان انگلیسی به چه معنی هستند و چه کاربردی دارند؟

پس این مطلب را به دقت بخوانید تا به خوبی معنا و کاربرد آنها را در زبان انگلیسی یاد بگیرید.

آیا می دانید که a.m. و p.m.، در زبان انگلیسی به چه معنی هستند و چه کاربردی دارند؟ پس این مطلب را به دقت بخوانید تا به خوبی معنا و کاربرد آنها را در زبان انگلیسی بدانید.

شاید می دانید که در زبان انگلیسی a.m. به زمان قبل از ظهر و p.m. به زمان بعد از ظهر اشاره می کنند و زمانی که کسی می خواهد زمان را با استفاده از ساعت بیان کند از آنها در کلام و یا در نوشته استفاده می کند تا مخاطب زمان دقیق قبل از ظهر و یا بعد از ظهر آن ساعت و زمان مشخص را بداند، چیزی که در زبان فارسی نیز در بین مردم بسیار رایج است و هنگامی که کسی زمان مشخصی را به مخاطب خود اعلام می کند عبارت “قبل از ظهر” و یا “بعد از ظهر” را نیز پس از آن به کار می برد. مثلا کسی قرار ملاقات با کس دیگری تنظیم می کند و با او ساعت ۷ بعد از ظهر (عصر) را تنظیم می کند تا شخص مخاطب او آن زمان را با ساعت ۷ قبل از ظهر (صبح) اشتباه نکند. این عبارت ها به خصوص برای اعلام برنامه های تلویزیونی نیز بسیار مفید است که مخاطب آن برنامه قبل از ظهر و یا بعد از ظهر بودن زمان پخش آن برنامه خاص را اشتباه متوجه نشود، هر چند که در بعضی موارد از زمان ۲۴ ساعته برای بیان زمان و جلوگیری از اشتباه مخاطبان در متوجه شدن زمان استفاده می شود.

در زبان انگلیسی و در سیستم زمانی ۱۲ ساعتهa.m.  از ساعت ۱۲ نصف شب به بعد شروع، و تا قبل از ساعت ۱۲ ظهر ادامه می یابد. همچنانکه برای ساعت ۱۲ظهر به بعد از p.m. استفاده می شود و تا قبل از راس ساعت ۱۲ شب ادامه می یابد. در زبان انگلیسی راس ساعت ۱۲ نصف شب midnight (به معنی نصف شب)، و نیز راس ساعت ۱۲ ظهر را با استفاده از عبارت noon (به معنی ظهر) بیان می کنند.

و اما جواب سوال اصلی ما که به معنی a.m. و p.m. در زبان انگلیسی مربوط می باشد، به عباراتی بر می گردد که این دو حروف اختصاری نشان دهنده آن هستند. در زبان انگلیسی a.m. مخفف عبارت لاتین “ante merīdiem” می باشد که به معنی قبل از وسط روز (همان قبل از ظهر) و یا به انگلیسی به معنی “before midday” می باشد. و p.m. نیز مخفف عبارت لاتین “post merīdiem” می باشد که به معنی بعد از وسط روز (همان بعد از ظهر) و یا به انگلیسی به معنی “after midday” می باشد. البته یک عبارت اختصاری کمتر شناخته شده در سیستم زمانی ۱۲ ساعته نیز وجود دارد که همان حرف m می باشد و از عبارت لاتین “merīdiēs” به معنی وسط روز (در زبان انگلیسی به معنی “midday” می باشد) گرفته شده که البته همانطور که گفته شد خیلی کاربردی نمی باشد. کاربرد این حرف اختصاری در بین برخی از مردم باعث ایجاد سردرگمی در بیان زمان می شود، اما به طور کلی همانطور که در بالا اشاره شد ساعت ۱۲ ظهر را بصورت noon و ساعت ۱۲ نصف شب یا بامداد را بصورت midnight نشان می دهند.

در اینجا چند نکته مهم بابت استفاده از این حروف اختصاری خدمت شما ارائه می گردد:

  1. در شکل نوشتاری رسمی بهتر است که از حروف کوچک m. و p.m. و البته به همراه نقطه استفاده کرد هرچند استفاده از حروف بزرگ به صورت “AM” و “PM” و بدون نقطه نیز نادرست نیست.
  2. در زبان نوشتاری رسمی بهتر است که یکی از دو شکل و فرمت نوشتاری حروف اختصاری فوق را انتخاب کنید (بصورت حروف کوچک و به همراه نقطه، و یا بصورت حروف اختصاری بزرگ و بدون استفاده از نقطه) و همیشه در طول یک نوشته از همان فرمت انتخاب شده استفاده کنید، و نباید در یک نوشته هر بار فرمت نوشتاری آنها را تغییر دهید.
  3. توجه داشته باشید که زمانی که جمله با این حروف اختصاری به پایان می رسد لازم نیست از نقطه اضافه دیگری در آخر جمله استفاده کنیم. و همان نقطه استفاده شده در این فرمت می تواند نقش نقطه  پایان جمله را نیز داشته باشد.  (مثال: The train is arriving at 10 p.m.)
  4. با توجه به اینکه این حروف اختصاری خود زمان مشخصی را در قبل از ظهر و یا بعد از ظهر نشان می دهند، پس نیازی به آوردن عبارات اضافه مانند “morning” به معنی صبح، “evening” به معنی عصر، “night” به معنی شب، و یا “o’clock” به معنی راس ساعت نمی باشد.

…………………………………………………………………………………………………

برای دیدن پست های مشابه و سایر نکات آموزشی زبان انگلیسی، اینجا را کلیک کند.

About Ahmad Osmani

Ahmad Osmani
I am Ahmad Osmani, an English teacher, and translator. I have more than 15 years of experience. I have been the administrator and writer of the website since its creation. I have studied Translation Studies and English Language. I love learning and teaching different languages. My main profession is writing and translating and sometime I teach English in my free time.

Check Also

یادگیری حروف الفبای زبان انگلیسی

یادگیری حروف الفبای زبان انگلیسی

یادگیری حروف الفبای زبان انگلیسی یکی از مباحث پایه‌ای در یادگیری این زبان است. این …

The necessity of learning English

The necessity of learning English

Do you know why we need to learn English? Why English is so important language …

Movie: Mission: Impossible – Fallout (2018) – Part 2

Movie: Mission: Impossible – Fallout (2018) – Part 2

Mission: Impossible – Fallout is an action movie with great actors and actresses which gathers a …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

آموزش مکالمه زبـان انگلیســی