لزوم یادگیری زبان انگلیسی

لزوم یادگیری زبان انگلیسی

آیا می دانید چرا باید انگلیسی یاد بگیریم؟ چرا زبان انگلیسی در جهان حائز چنین اهمیتی می باشد؟ ما می خواهیم در اینجا دلیل اهمیت بالا و ضرورت یادگیری زبان انگلیسی را به عنوان یک زبان بین المللی رایج در جامعه بین المللی بررسی کنیم .

انسان از همان زمانی که در این کره خاکی پا به عرصه وجود گذاشت، برای ارتباط با محیط پیرامون و بویژه جهت ارتباط با همنوعان خود نیاز به استفاده از زبان داشته تا بتواند مسائل، مشکلات، احساسات، افکار، عقاید، دانسته ها، و تجارب خود را با دیگر همنوعان خود در میان بگذارد. توانایی های زبانی انسان در ایجاد ارتباط با همنوعان بسیاری از پزشکان متخصص مغز، روانشناسان، زبانشناسان، و متخصصین مربوطه را به شگفتی واداشته است؛ به نحوی که در بین تمامی مخلوقات و آفریده های خداوند، این انسان است که از چنین توانایی ها، امکانات، و مهارت های فوق العاده ای برخوردار است.

انسان از همان دوران اولیه کودکی که لب به سخن گفتن می گشاید و اولین کلمات یاد گرفته از محیط پیرامون را بر زبان می آورد با تجربه جدیدی در زندگی خود آشنا می شود. این تجربه جدید از طریق اطرافیان و بویژه والدین کودک دستخوش تغییراتی می گردد که باعث ثبت شدن به اصطلاح زبان مادری در ذهن نوزاد می گردد. با رشد و نمو کودک، توانایی ها و مهارت های او نیز بسرعت پیشرفت می کند که هم باعث خوشحالی خود کودک و هم اطرافیانش بویژه والدینش خواهد شد. همین موضوع یادگیری زبان از طرف کودک، یکی از مهمترین آرزوهای والدین کودک در همان دوران اولیه کودکی می باشد و توانایی او در بر زبان آوردن کلماتی همچون نام پدر و مادر، والدین را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد.

با رشد انسان، نیاز به برقراری ارتباط با اطرافیان و بویژه افراد غیر هم زبان بیشتر و بیشتر می شود؛ به نحوی که دانستن یک زبان مشترک بویژه در دنیای متمدن کنونی که ارتباطات در آن بسیار گسترده تر از قبل شده امری لازم و ضروری به نظر می رسد. زبانی مشترک که انسان بتواند خارج از محدوده های جغرافیایی، قومی، فرهنگی، بتواند با تمامی افراد بشردر تمامی نقاط موجود در کره خاکی ارتباط برقرار کند نیاز تمامی افراد می باشد. اگر زمانی زبان غیر مادری تنها برای رفع پاره ای از نیازها و مشکلات همچون نیازهای مسافرتی تلقی می شد، در دنیای پیشرفته کنونی وسیله ای برای ایجاد ارتباطات علمی، آموزشی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، و … لازم و ضروری تر از هر زمانی می باشد.

لزوم یادگیری زبان انگلیسی
لزوم یادگیری زبان انگلیسی

زبان مشترک مورد استفاده بشر در دنیای کنونی که به دلیل استفاده گسترده از آن، جامع ترین زبان مشترک در بین جامعه بشری می باشد، زبان انگلیسی است. زبانی مشترک که مورد استفاده در تمامی مجامع بین المللی است و تمامی متخصصان در تمامی زمینه های علمی، آموزشی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، و … نیاز به یادگیری و استفاده از آن دارند. اگر نخبه و سرآمد بودن در حوزه تخصصی برای افراد متخصص مهم است، ولی مهمتر از آن اینست که چگونه افراد متخصص می توانند در زمینه تخصصی خود و با استفاده از زبان بین المللی مشترک، به تبادل نظر و به اشتراک گذاشتن تجربیات و یافته های تحقیقاتشان با متخصصان همکار در کشورها و جوامع دیگر بپردازند.

 

زبان انگلیسی به دلیل کاربرد گسترده آن در مجامع بین المللی، به عنوان فراگیرترین زبان مشترک انسان ها در تمامی کشورها تلقی می شود. طبق آمارهای مستند، نزدیک به ۵۰۰ میلیون نفر در جهان با این زبان به عنوان زبان مادری تکلم می کنند و ۶۰۰ میلیون نفر نیز از زبان انگیسی به عنوان زبان دوم استفاده می کنند، و در حال حاضر نیز حدود ۱ میلیارد نفر در سراسر دنیا در حال یادگیری این زبان هستند؛ بطوری که تنها در کشور چین ۲۵۰ هزار نفر از طریق تلویزیون در حال یادگیری زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم هستند. زبان انگلیسی به عنوان مهمترین زبان مشترک در مجامع علمی، آموزشی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، هنری، و … مورد استفاده قرار می گیرد. اغلب مطبوعات، شبکه های ارتباط جمعی، شبکه های تلویزیونی ماهواره ای در اکثر نقاط جهان از زبان انگلیسی بهره می برند. برای نمونه در کشور هند بیش از ۳۰۰۰ مجله و روزنامه به زبان انگیسی چاپ می شوند. شبکه های خبری ماهواره ای مهم از جمله “BBC, CNN, Bloomberg,” به زبان انگلیسی برنامه پخش می کنند. و در واقع زبان رسمی اخبار و اطلاعات مبادله شده جهان، زبان انگلیسی می باشد. در فضای مجازی حدود ۸۰% وبسایت ها، و ۷۰% ایمیل ها، همچنین ۷۵% تله تکست ها به زبان انگلیسی منتشر می شوند. ضمن اینکه تمامی کتابها و مطالب علمی – آموزشی پر مخاطب یا به زبان انگلیسی نوشته، و چاپ می شوند و یا به زبان انگلیسی ترجمه می شوند.

لزوم یادگیری زبان انگلیسی
لزوم یادگیری زبان انگلیسی

از اهمیت یادگیری زبان انگلیسی به عنوان زبان مشترک افراد بشر در دنیای آمیخته با تکنولوژی و ارتباطات هر چه بگوییم حق مطلب ادا نمی شود. اهمیت یادگیری این زبان از یک طرف، و وجود ضعف های بنیادی در آموزش آن در نظام آموزش و پرورش، و حتی آموزش عالی در کشور ما با جمعیت نسبتا بالای زبان آموز در آن، موضوع یادگیری آن را تحت تاثیر قرار می دهد. کشور ما ایران در مقایسه با کشورهای در حال توسعه (و نه کشورهای پیشرفته) و حتی در مقایسه با کشورهای همسایه از ضعف های بسیاری در امر آموزش زبان انگلیسی برخوردار است. لزوم یادگیری زبان انگلیسی بخصوص برای افراد متخصص، دانشحویان، و دانش آموزان از اهمیت بیشتری برخوردار است. با توجه به وجود ضعف های زیادی که در نظام آموزشی کشورمان (عمدا یا سهوا) وجود دارد، افراد برای یادگیری این زبان و مسلط بودن به آن نیاز به یادگیری آن در آموزشگاه های زبان دارند. متاسفانه فرایند یادگیری در بسیاری از آموزشگاه های زبان به یک موضوع تجاری تبدیل شده و اصل قضیه که یادگیری زبان است تحت تاثیر دیدگاه تجاری آموزشگاه های تجارت محور زبان، دستخوش تحولات زیادی شده است. از طرف دیگر بیشتر افراد نیازمند به یادگیری زبان، دچار مشغله کاری و یا تحصیلی هستند. برای این افراد که زمان برای آنها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، صرفه جویی در زمان بسیار حائز اهمیت می باشد.

یادگیری زبان از طریق اینترنت و بصورت آنلاین، می تواند در وقت افرادی که هم نیازمند یادگیری زبان هستند و هم بدلیل مشغله کاری و تحصیلی از مشکل کمبود وقت رنج می برند، بصورت قابل توجهی صرفه جویی کند. به نظر می رسد با پیشرفت روزافزون علم و تکنولوژی بویژه در حوزه “IT”، اینترنت، و فن آوری های ارتباطی، می توان آینده بسیار روشنی برای ‌آموزش آنلاین یا همان “E-Learning” متصور شد. فرایندی که در آن با رقابتی که از طرف دانشگاه ها و موسسات آموزشی در این حوزه صورت گرفته، بسیار فراگیرتر و گسترده تر از آن چیزی خواهد شد که می توان تصور کرد. با ورود موسسات علمی – آموزشی فاخر و معتبر به این میدان رقابت، دیگر بیش از پیش شاهد پیشرفت یادگیری به این شیوه و با این متد نوین آموزشی خواهیم بود. دنیای نوین و متمدن امروزی، فردایی به مراتب پیشرفته تر به خود خواهید دید.

برای خواندن این پست به زبان انگلیسی اینجا را کلیک کنید


برای خواندن سایر مطالب مربوط به آموزش زبان انگلیسی اینجا را کلیک کنید


 

About Ahmad Osmani

Ahmad Osmani
I am Ahmad Osmani, an English teacher, and translator. I have more than 15 years of experience. I have been the administrator and writer of the website since its creation. I have studied Translation Studies and English Language. I love learning and teaching different languages. My main profession is writing and translating and sometime I teach English in my free time.

Check Also

ترجمه آهنگ The Heart Wants What It Wants سلنا گومز

ترجمه آهنگ The Heart Wants What It Wants سلنا گومز

ترجمه آهنگ The Heart Wants What It Wants سلنا گومز در این پست به ترجمه …

یادگیری حروف الفبای زبان انگلیسی

یادگیری حروف الفبای زبان انگلیسی

یادگیری حروف الفبای زبان انگلیسی یکی از مباحث پایه‌ای در یادگیری این زبان است. این …

English Proverb: Don’t put all your eggs in one basket

Don’t put all your eggs in one basket The proverb I want to discuss about …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

آموزش مکالمه زبـان انگلیســی