نحوه یادگیری لغات زبان انگلیسی (۱)

نحوه یادگیری واژگان زبان انگلیسی بخصوص برای تافل و آیلتس

 

در این پست قصد داریم نکاتی را در مورد یادگیری واژگان زبان انگلیسی خدمت شما معرفی کنیم. این نکاتی که قصد داریم در اینجا به آنها بپردازیم نکات مهی برای یادگیری لغات می باشند و می توانند نقش مهمی در نمره قبولی آزمون هایی مانند  TOEFL،  IELTS، و یا هر نوع آزمون دیگر زبان انگلیسی داشته باشند. همانطور که می دانید شما هر چه تسلط به لغات بیشتری داشته باشید باعث می شود تا بتوانید با استفاده از زبان انگلیسی ارتباط بهتر و راحتتری با دنیای اطراف خود داشته باشید، ضمن اینکه این موضوع می تواند به شما کمک کند تا به رویاهای علمی و حرفه ای خود با استفاده از زبان انگلیسی دسترسی پیدا کنید.

یادگیری آهسته و پیوسته - Slow and Steady Learning
یادگیری آهسته و پیوسته – Slow and Steady Learning

 

  • یادگیری آهسته و پیوسته

نکته اول یادگیری زبان انگلیسی و بخصوص یادگیری لغات این است که یادگیری بصورت آهسته و پیوسته، منظم، و در طول زمان صورت بگیرد. در زبان انگلیسی اعتقاد به عبارت “Slow and steady wins the race” (یعنی کسی که آهسته و پیوسته حرکت کند مسابقه را می برد) از قدیم وجود داشته است. در زبان فارسی نیز مردم به ” آهسته و پیوسته بودن” بخصوص برای یادگیری اعتقاد داشته اند. این موضوع برای کارشناسان آموزشی، دانشجویان، دانش آموزان، و زبان آموزان نیز به صورت تجربی ثابت شده که بهتر است حرکت به سمت اهداف خود (یادگیری) را با یک سرعت یکنواخت و مداوم و البته به طور منظم انجام دهند.

اگر سعی کنید بیش از حد سریع حرکت کنید و یا بیش از حد در یک زمان کار انجام دهید، احتمالا کار را برای خودتان سخت تر خواهید کرد. بنابراین بهتر است یادگیری زبان و به خصوص یادگیری لغات به صورت آهسته و پیوسته و با یک روال منظم و مداوم صورت گیرد تا اینکه در پاره ای از اوقات بیش از حد توان خود کار کنید و در برخی دیگر از مواقع از مطالعه و یادگیری به یکباره دور شوید. یادگیری لغات زبان که برخی از آنها بسیار فرار می باشند می تواند کاری دشوار باشد زیرا اگر به صورت موثر انجام نشود ممکن است تعداد زیادی لغت را که قبلا با دشواری یاد گرفته اید بعد از مدت کوتاهی کاملا فراموش کنید به همین دلیل بهتر است یادگیری لغات به آرامی و البته با تکرار و مرور آنها همراه باشد تا لغات یادگرفته شده در ذهن شما ثبت شود.

واژگان - Vocabulary
واژگان – Vocabulary
  • یادگیری لغات در متن

نکته دوم یادگیری لغات و واژگان این است که شما لغات را در یک متن یاد بگیرید و نه اینکه آنها را به صورت تکی و منفرد حفظ بگیرید، زیرا اکثر لغات زبان انگلیسی معانی مختلف و حتی در برخی مواقع معانی متفاوتی دارند که اگر سعی کنید آنها را در بافت یک متن یاد بگیرید امکان فراموش کردن آنها بسیار کمتر و حتی ممکن است غیر ممکن باشد. لغاتی که به این صورت به ذهن سپرده شوند زمان بیشتری لازم است تا از ذهن خارج شوند. متاسفانه بعضی از زبان آموزان به حفظ لغات دیکشنری روی می آورند که اصلا روش مناسبی برای یادگیری لغات نیست و وقت زیادی از زبان آموز را می گیرند که در عین حال اصلا بازدهی مناسبی هم ندارد. بنابراین سعی کنید از حفظ کردن معنی لغات بصورت تک تک خودداری کنید و لغات را در درون یک متن یاد بگیرید، زیرا ممکن است برای مدت کوتاهی حتی بتوانید مجموعه زیادی از واژگان را حفظ کنید، اما چون نتوانسته اید رابطه منطقی و مناسبی بین آن لغات پیدا کنید پس از گذشت مدت کوتاهی معنی آن واژگان را فراموش خواهید کرد.

واژگان - Vocabulary
واژگان – Vocabulary
  • ایجاد دیکشنری شخصی

همانطور در بالا اشاره شد بهتر است که یادگیری لغات در طول زمان و با مرور آنها همراه باشد، به همین دلیل بهتر است لغاتی را که یاد می گیرید و فکر می کنید ممکن است برای شما گنگ و یا دشوار باشند و یا ممکن است زود فراموش شوند، در یک دفترچه شخصی یادداشت کنید و آن دفترچه را همیشه همراه خود داشته باشید تا در مواقع لزوم و یا اوقات بیکاری بتوانید مرور کنید. این کار باعث می شود که اولا بتوانید از اوقات بیکاری حداکثر استفاده را ببرید، ثانیا به شما در مرور لغاتی که خودتان یادداشت کرده اید کمک بسزایی خواهد کرد. همچنین همراه داشتن این دفترچه به همراه خودتان باعث می شود که بتوانید لغات جدیدی را که با آنها برخورد می کنید و ممکن است معنی آنها را بلد نباشید نیز یادداشت کنید و بعدا سر فرصت به دنبال معنی آن بگردید و دامنه لغات خودتان را با لغات جدیدی که به آنها برخورد می کنید با این روش در دیکشنری شخصی خودتان بیشتر کنید.

ادامه این مطالب و سایر نکات مربوط به نحوه یادگیری لغات زبان انگلیسی را در اینجا بخوانید.

…………………………………………………………………………………………………

برای دیدن پست های مشابه و سایر نکات آموزشی زبان انگلیسی، اینجا را کلیک کند.

About Ahmad Osmani

احمد عثمانی هستم، مدرس و مترجم زبان انگلیسی. بیشتر از 12سال سابقه کاری دارم. از همان آغاز راه اندازی سایت، مسئولیت مدیریت و نویسندگی سایت و نیز شبکه های اجتماعی اونو به عهده داشتم. از همان آغاز دوران تحصیل عاشق زبان بودم و پس از تجربه چندین ساله آموزش زبان در آموزشگاه های تهران، بشدت به آموزش آنلاین علاقمند شدم و الان حدود 6 ساله که در این حوزه فعالیت می کنم.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*