روش مفید یادگیری لغات در زبان انگلیسی

در این پست می خواهم روشی مفید و موثر برای یادگیری لغات جدید و یا گسترش دامنه لغات زبان انگلیسی خدمت شما زبان آموزان عزیز معرفی کنم که می تواند راهگشای بسیاری از شما زبان آموزان عزیز در فرایند یادگیری زبان انگلیسی باشد.

همانطور که می دانید یادگیری لغات و واژگان بخش مهمی از فرایند یادگیری زبان انگلیسی است و زبان آموز هر چه تعداد بیشتری لغت یاد بگیرد به همان اندازه  یادگیری مهارت های چهارگانه زبان انگلیسی برای او راحتتر خواهد بود. تسلط به تعداد زیاد لفات می تواند امتیاز بزرگی برای زبان آموز تلقی گردد، اما آیا واقعا یادگیری لغات و صرفا حفظ کردن آنها به تنهایی روش مناسبی برای ارتقای سطح لغات و یا دامنه واژگان در زبان انگلیسی می باشد؟ جواب این سوال منفی است زیرا این روش یادگیری لغات به هیچ وجه توصیه نمی شود زیرا یادگیری آن بسیار دشوار و ثبت آن همه معنی برای یک لغت در حافظه بلند مدت با این روش کاری تقریبا غیرممکن می باشد. در واقع حتی اگر این روش امکان پذیر هم باشد، لغاتی که با این روش یاد گرفته شوند دچار فراموشی خواهند شد.

 آموزش لغات زبان انگلیسی - English Vocabulary
آموزش لغات زبان انگلیسی – English Vocabulary

روش سنتی یادگیری لغت در زبان انگلیسی که معمولا با فراموشی لغات و معانی آنها همراه بود تهیه لیستی از لغات با معنی آنها و حفظ آنها بود که اصلا روش کارآمد و مطمئنی نیست. حتی در صورت یادگیری لغات با چنین روشی و در صورتی که لغات یادگرفته شده مرور و تکرار نشوند با خطر فراموشی مواجه خواهند شد به خصوص اگر آن لغات در حوزه و زمینه ای باشند که برای زبان آموز جالب و خوشایند نباشند. اصولا یادگیری لغت و معنی آن به تنهایی به درد زبان آموز نمی خورد و حتی اگر زبان آموز تعداد بسیار زیادی لغت یادگرفته باشد اما نحوه ی استفاده از آنها را نداند کاری عبث و بیهوده را انجام داده است. در صورتی که زبان آموز لغات زیادی را یاد گرفته باشد، حتی نحوه نوشتن و دیکته لغات را هم بلد باشد، و یا در تلفظ لغات هم هیچ مشکلی نداشته باشد اما اگر نتواند از آنها در جایگاه خود و به درستی استفاده کند قطعا وارد بخش مهم مسیر یادگیری زبان نشده است. اصولا زبان آموز لغات، واژگان، اصطلاحات، و ضرب المثل ها را یاد می گیرد که بتواند آنها را در مکالمه و یا نوشته ی خود بکار بگیرد در غیر این صورت زبان آموز باید از خود بپرسد که واقعا یادگیری این همه لغت به چه دردی خواهد خورد؟!

زبان آموز باید در مرحله اول بتواند با آنچه یاد گرفته و یا یاد خواهد گرفت ارتباط برقرار کند و آنها را در مکالمات و یا نوشتن متن خود بکار بگیرد و تا می تواند با آن تمرین و بازی کند تا بتواند به بهترین حالت ممکن آن را در حافظه بلند مدت خود ثبت کند. درست مانند راننده ای که می خواهد رانندگی یاد بگیرد و باید آنقدر با پدال گاز و ترمز و کلاچ و دنده کار کند تا بتواند روی آنها تسلط کافی داشته باشد. بنابراین تکرار و تمرین مهمترین بخش و مکمل یادگیری زبان آموز می باشد و زبان آموز برای این کار باید طبق برنامه و بصورت منظم پیش برود تا یادگیری او دارای راندمان و کارایی لازم باشد.

یادگیری لغات زبان انگلیسی - Learn English Vocabulary
یادگیری لغات زبان انگلیسی – Learn English Vocabulary

روش مورد اشاره ما بسیار ساده و بدین ترتیب است که زبان آموز باید سعی کند موضوع مورد علاقه خود را مشخص کند و بیشتر در آن حوزه و زمینه خاص کار کند، مثلا ممکن است کسی به مسائل پزشکی، یکی شعر و موسیقی، و یا یکی هم به کامپیوتر علاقه داشته باشد. پس از آنکه زبان آموز موضوع مود علاقه خود را مشخص کرد باید به دنبال مطالعه و کار کردن در آن حوزه مورد علاقه خود بگردد. یعنی کسی که مثلا به شعر و موسیقی و آواز علاقه دارد باید آوازها و آهنگ های مورد علاقه خود را جمع آوری کند حتی می تواند فقط به دنبال شعر آن آوازها باشد. پیدا کردن مطالب مرتبط با علایق اشخاص به لطف وجود اینترنت بسیار ساده و راحت می باشد. این مطالب می تواند شامل متن، ویدیو و یا فایل صوتی باشد. معمولا استفاده از فیلم و ویدیو با اقبال بیشتری مواجه می شود و بیشتر زبان آموزان ترجیح می دهند که مطالب آموزشی را با ویدیو ببینند. بنابراین بهترین کار انتخاب ویدیوی مربوط به مطالب مورد علاقه شخص از اینترنت و از سایت هایی مانند YouTube می باشد که اقیانوسی از ویدیو می باشد. نکته مهم در اینجا و در استفاده از اینترنت و سایت هایی مانند YouTube  انتخاب ویدیوی درست است و زبان آموز نباید روی هر ویدیویی وقت بگذارد. حتی دیدن فیلم، سریال، و کارتون هم به مراتب بهتر از دیدن ویدیوهای گوناگون است زیرا موضوع و محیط زبانی مورد استفاده در آن برای زبان آموز مشخص می باشد.

یادگیری لغات با بکارگیری آنها - Learn new Vocabulary by using them
یادگیری لغات با بکارگیری آنها – Learn new Vocabulary by using them

زبان آموز پس از انتخاب موضوع مورد علاقه ی خود و پیدا کردن مطالب مورد نظر خود باید روی هر کدام از آنها به درستی وقت بگذارد و آنها را به دقت و چندین و چند بار بررسی و مطالعه کند. مهمترین بخش این کار پیدا کردن لغاتی است که در آن مطالب منتخب، بکار رفته اند و زبان آموز تا بحال آن لغات را ندیده و معنی آنها را نمی داند و یا ممکن است نلفظ آنها نیز برای او مشکل باشد. اگر مطلب انتخابی مورد مطالعه ی زبان آموز بصورت فایل ویدیویی می باشد مثلا یک فیلم سینمایی و یا یک آهنگ است زبان آموز باید به دقت آن ویدیو را چندین و چند بار ببیند، متن مربوط به آن ویدیو و یا آهنگ را پیدا کند (که معمولا در اینترنت خیلی راحت در دسترس می باشد و با یک جستجوی ساده می توان به آن دسترسی پیدا کرد) و کلمات بکار رفته در آن را به دقت بررسی کند و پس از آن به دنبال معنی لغات جدید در دیکشری بگردد. این کار به زبان آموز کمک می کند که هم معنی آن لغات و هم تلفظ آنها را همزمان یاد بگیرد و با توجه به اینکه مطلب انتخاب شده مورد علاقه ی زبان آموز می باشد بنابراین یادگیری آن لغات با این روش برای زبان آموز نه تنها خشک و خسته کننده نمی باشد بلکه جزو یادگیری های شیرین و لذت بخش زبان آموز محسوب خواهد شود و چون خود به دنبال کشف معنی آنها بوده بسیار بعید است که دچار فراموشی شوند.

استفاده از لغات جدید یادگرفته شده در مکالمه و نوشته ها بهترین روش به خاطر سپردن آنها در حافظه بلند مدت است. این روش به خصوص اگر با استفاده از امکانات ساده ی در دسترس عموم همراه شود بسیار مثمر ثمر خواهد بود. امکاناتی چون دیدن فیلم و یا دسترسی به اینترنت و سایت هایی که مطالب متنوع و مورد علاقه را به راحتی می توان از آنها پیدا کرد. دیدن ویدیو و فیلم بهترین راه یادگیری لغت، اصطلاحات، مکالمه، تقویت مهارت شنیداری است و تماشای دقیق و موشکافانه و چندباره ی آن بسیار کمک خوبی برای یادگیری زبان انگلیسی خواهد بود. یادگیری لغات و سایر موارد مرتبط با آموزش زبان انگلیسی از طریق فیلم و ویدیو که الان بسیاری از فیلم ها و ویدیوها دارای زیرنویس به زیان های مختلف می باشد یکی از بهترین و موثرترین روش های یادگیری سریع زبان انگلیسی می باشد. حتی به جرات می توان گفت که تماشای یک فیلم که هم زیرنویس انگلیسی و هم زیرنویس فارسی دارد بهترین روش یادگیری زبان انگلیسی است که در پست های مرتبط بعدی به صورت مفصل در مورد آن بحث خواهیم کرد.

یادگیری لغات با دیدن ویدیو - Learn Vocabulary by watching videos
یادگیری لغات با دیدن ویدیو – Learn Vocabulary by watching videos

یادگیری لغات در این روش ساده باید با تکرار و تمرین زیاد همراه باشد، بنابراین پس از آنکه زبان آموز لغات جدید خود را از مطالب منتخب خود یاد گرفت باید سعی کند آنها را استفاده کند. بهترین روش استفاده از لغات جدید می تواند تکرار آنها به همان صورتی که در مطلب منتخب خود با آن مواجه شده و یا جمله بندی با لغات جدید باشد. البته بهترین تمرین این لغات جدید، استفاده از آنها در مکالمه می باشد ولی اگر این امکان برای زبان آموز فراهم نبود و کسی در دسترس نبود که زبان آموز بتواند با او تمرین مکالمه انجام دهد می تواند این کار را با خود انجام دهد. زبان آموز می تواند برای کنترل تلفظ خود و اطمینان از درستی آن از یک مربی زبان، یا دوستی که بهتر از خود او تلفظ کلمات را می داند کمک بگیرد. البته این کار به کمک دیکشنری، و یا بصورت اینترنتی و از دیکشنری های آنلاین نیز بسیار راحتتر می تواند انجام شود. این روش بسیار مفیدتر و موثرتر از روش قدیمی خواهد بود زیرا در روش قدیمی جدا از اینکه فراموشی لغات امری اجنتاب ناپذیر است، حتی تلفظ لغات مختلف در جایگاه های مختلف متفاوت خواهد بود و نمی توان تلفظ کلمات را به درستی یاد گرفت اما در روش معرفی شده می توان با تکیه بر تلفظ لغات در جایگاه های مختلف می توان به معنی و نقش گرامری لغات نیز پی برد.

About Ahmad Osmani

Ahmad Osmani
I am Ahmad Osmani, an English teacher, and translator. I have more than 15 years of experience. I have been the administrator and writer of the website since its creation. I have studied Translation Studies and English Language. I love learning and teaching different languages. My main profession is writing and translating and sometime I teach English in my free time.

Check Also

ترجمه آهنگ The Heart Wants What It Wants سلنا گومز

ترجمه آهنگ The Heart Wants What It Wants سلنا گومز

ترجمه آهنگ The Heart Wants What It Wants سلنا گومز در این پست به ترجمه …

یادگیری حروف الفبای زبان انگلیسی

یادگیری حروف الفبای زبان انگلیسی

یادگیری حروف الفبای زبان انگلیسی یکی از مباحث پایه‌ای در یادگیری این زبان است. این …

10 Tips to learn English Speaking

10 Tips to learn English Speaking

Many people wish to learn English Speaking in a desirable way. Especially people who have …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

آموزش مکالمه زبـان انگلیســی