ساخت کلمات جدید در زبان انگلیسی (۱)

ساخت کلمات جدید - Making New Words
ساخت کلمات جدید – Making New Words

Making new words

Some languages, like German, and Turkish, are organised so that words can be combined to make ever longer words. Naturwissenschaft is a German example. (nature knowledge craft, literally) Does this happen in English?

Not to the same extent, but it is a feature of the language. We create new words mostly by adding set prefixes and suffixes, which may not have meaning on their own, but change the meaning of words in predictable ways.

These are easy to learn, and can help you understand words you didn’t know- a nice example is antidisestablishmentarianism. Not a word that comes up in every conversation, but full of prefixes and suffixes.

First, find the “core” of the word- in this case, the verb establish. Deal with the suffixes first, as they will tell you what part of speech the word is- noun, verb, adjective, etc. Our first step is “ment”- a noun suffix, about a thing which is established. Next, “arian”, a person who does the thing mentioned before. Finally, “ism”, a philosophy or theory about the noun mentioned before. So establishmentarianism is the philosophy of supporting the system that has been established.

We’re not there yet, though- two prefixes, and both negative. “dis” means not, and “anti”, against. So antidisestablishmentarianism is against not having an established system. Or you could say, in favour of the system.

What system was this? Well, briefly, the system of the Church of England, that is, having a church connected to the state. Some people opposed this, others opposed them, and called themselves antidisestablishmentarians! Clearly they wanted people to know them by what they were against rather than what they supported.

source: bloomsbury-international.com

……………………………………………………

Click here to read the next part of this article.

Click here to read more about the same contents.

……………………………………………………

ساخت کلمات جدید - Making new words
ساخت کلمات جدید – Making new words

ساختن و ایجاد کلمات جدید در زبان انگلیسی

در بعضی زبان ها مانند آلمانی و ترکی، از ترکیب کلمات ساده با یکدیگر کلمات مرکب طولانی و پیچیده ای تشکیل می شوند که تا حدودی کلماتی جدید می باشند. برای مثال لغت ” Naturwissenschaft” در زبان آلمانی که به معنی “علم و دانش” می باشد نمونه ای از این موارد می باشد. آیا در زبان انگلیسی نیز چنین مواردی وجود دارد؟

بله در زبان انگلیسی نیز همانند زبان فارسی و سایر زبان ها چنین حالتی وجود دارد ولی نه به این اندازه و با این حجمی که در زبان آلمانی و یا برخی زبان های دیگر مشاهده می شود، بلکه در زبان انگلیسی اغلب کلمات مرکب با اضافه کردن پسوند و یا پیشوند به کلمات ساده، ساخته می شوند که باعث ایجاد کلمات جدید و پیچیده تری می شود. این پیشوند ها و یا پسوند ها خود دارای معنی خاصی نیستند بلکه با اضافه شده به کلمات دیگر باعث ایجاد کلمات دیگری می شوند که این کلمات جدید دارای معانی نسبتا متفاوتی می باشند.

این پیشوندها و پسوندها در زبان انگلیسی در هنگام اضافه شده به کلمات ساده، معانی قابل پیش بینی و تا حدودی معانی مشخصی را به کلمات ساخته شده اضافه می کنند. شناسایی و درک معنایی که این پیشوندها و پسوندها ممکن است به کلمات دیگر اضافه کنند می تواند تاحدودی به تشخیص معنای کلمات مرکب ساخته شده کمک کند. زیرا وجود این کلمات در بین کلمات دیگر به وفور به چشم می خورد.

 

برای پیدا کردن معنای کلمات مرکبی که از اضافه شدن پیشوندها و پسوندها ساخته شده اند، قبل از هر چیزی “هسته” این کلمات مرکب را پیدا کنید، برای مثال فعل “establish” به معنی ” ایجاد کردن” یا “ساختن” را مد نظر داشته باشید. پس از آن دنبال پسوندی باشید که ممکن است به کلمه مورد نظر اضافه شده و چسپیده باشد زیرا آنها به شما کمک می کنند تا اینکه بتوانید نوع کلمه مورد نظر را تشخیص دهید که آیا کلمه مورد نظر کدام یک از نقش های اسم، فعل، صفت، و … را می تواند داشته باشد. برای مثال در  مورد لغت “establishment” پسوند اضافه شده به فعل  ” establish” یک پسوند اسم ساز است (ment) که این پسوند نقش قبلی کلمه “establish” را که فعل بود به نقش اسمی در لغت جدید ” establishment” تغییر می دهد.

حال به کلمه مرکب “establishmentarianism” دقت کنید که ترکیبی از کلمه “establish” و چندین پسوند می باشد که با توجه به پسوندهای اضافه شده و معنا و نقش دستوری که هر کدام دارند می توان به تشخیص معنی این کلمه نا آشنا پرداخت:

ریشه یا “core” اصلی لغت “establish” می باشد و اما پسوندهایی که به آن چسپیده و نقش دستوری هر کدام:

  • ment: پسوندی اسم ساز.
  • arian: پسوندی فاعل ساز و به معنی کسی است که قبلا کاری انجام داده باشد.
  • Ism: پسوندی اسم ساز و به معنی مکتب فلسفی، ادبی و یا اندیشه ای است که عده ای از مردم مخاطب آن هستند.

بنابراین معنی کلمه مرکب “establishmentarianism” که از کلمه “establish” و چندین پسوند ساخته شده می تواند به این نحو بیان شود: فلسفه حمایت از سیستمی که قبلا تاسیس شده است.

حال می توانیم به بررسی مثال دیگر یعنی لغت ” antidisestablishmentarians” بپردازیم. در این کلمه دو نوع پیشوند وجود دارد که یکی “anti” و دیگری “dis” است. “anti” پیشوندی به معنی “برضد” و یا “مخاف” و “dis” یک پیشوند منفی ساز است که به معنی “نه” و “مخالف” می باشد.

لغت مورد بحث به طور خلاصه به سیستمی از کلیسا در انگلیس اشاره دارد که داشتن کلیسا در آن به حکومت مربوط می باشد. برخی از افراد مخالف این وضعیت هستند و برخی دیگر مخالف این افراد مخالف می باشند و خود را ” antidisestablishmentarians” می نامند که به معنی “افرادی که به روشنی می خواهند آنچنان شناخته شوند که مردم آنها را مخالف آن چیزی بدانند که آنها خود از آن حمایت می کنند”.

……………………………………………………

برای مطالعه بخش دوم این مطلب اینجا را کلیک کنید

برای دیدن پست های مرتبط و مطالعه سایر نکات آموزشی زبان انگلیسی، اینجا را کلیک کنید

About Ahmad Osmani

Ahmad Osmani
I am Ahmad Osmani, an English teacher, and translator. I have more than 15 years of experience. I have been the administrator and writer of the website since its creation. I have studied Translation Studies and English Language. I love learning and teaching different languages. My main profession is writing and translating and sometime I teach English in my free time.

Check Also

یادگیری حروف الفبای زبان انگلیسی

یادگیری حروف الفبای زبان انگلیسی

یادگیری حروف الفبای زبان انگلیسی یکی از مباحث پایه‌ای در یادگیری این زبان است. این …

Movie: Mission: Impossible – Fallout (2018) – Part 2

Movie: Mission: Impossible – Fallout (2018) – Part 2

Mission: Impossible – Fallout is an action movie with great actors and actresses which gathers a …

10 tips to learn English faster

Even though many people think it would be hard to learn a new language, but …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

آموزش مکالمه زبـان انگلیســی