نکات آزمون Speaking آیلتس ۲

 

IELTS Speaking Test
IELTS Speaking Test

همانطور که در پست های قبلی اشاره کردیم، آزمون آیلتس (IELTS) که مخفف International English Language Testing System (سیستم بین المللی سنجش زبان انگلیسی) می باشد یک آزمون استاندارد برای تشخیص میزان تسلط و آشنایی بر زبان انگلیسی است. آزمون آیلتس (IELTS) نیز مانند سایر آزمون های دیگر زبان انگلیسی هر ۴ مهارت زبان انگلیسی (Reading – Speaking – Listening – Writing) را مورد سنجش قرار می دهد که در اینجا نیز در راستای همان نکات قبلی در مورد مصاحبه بخش Speaking نکات دیگری را در مورد این بخش مورد بررسی قرار می دهیم.

نکات مهم آزمون آیلتس در بخش Speaking :

– در زمان مصاحبه و در پاسخ به سوالات مصاحبه کننده از دادن جواب از قبل حفظ شده خودداری کنید زیرا اولا در زمان مصاحبه و در شرایط خاص امتحانی به یاد آوردن جواب از قبل حفظ شده دشوار می باشد. دوم اینکه شخص مصاحبه کننده با تجربه ای که از مصاحبه با افراد مختلف دارند بسادگی متوجه می شوند که شما جواب را از کتاب، جزوه ، و … حفظ کرده اید. بنابراین این کار می تواند منجر به  از دست دادن نمره گردد.

–  اگر سوالی را متوجه نشدید پاسخ بی ربط به موضوع ندهید، بلکه در این حالت سعی کنید از مصاحبه کننده بخواهید آن را برای شما باز کند. مثلا با استفاده از عبارات زیر از او بخواهید واضحتر سوال را مطرح کند:

– would you mind telling me what you exactly mean by….?
– Would you explain the meaning of the word…?
– Excuse me I didn’t get what you mean.
– Pardon me, what you said?
– Can you please explain your question a little more?
– Excuse me I didn’t quite get what you said would you repeat that?

 

– غیر از دامنه لغات، سعی کنید دامنه صفات (adjective) و قیود (adverb) خود را گسترده کنید تا بتوانید در هنگام مصاحبه افکار و احساسات خود را با بیان شیواتری ادا کنید و تنها به صفات و عبارات ساده ای مانند  good, important, bad اکتفا نکنید.

– با دید مثبتی نسبت به خودتان و آزمون و مصاحبه کننده ها وارد جلسه مصاحبه شوید. این موضوع کمک  بسیار بزرگی به اکثر مصاحبه کننده ها خواهد بود و استرس را تا حد زیادی از آنها دور می کند.

– در هنگام مصاحبه بین درست حرف زدن و سرعت داشتن در بیان جملات، درست حرف زدن را انتخاب کنید. البته اگر قبلا به اندازه کافی تمرین کرده باشید، به نظر نمی رسد مشکل خاصی در زمان مصاحبه داشته باشید.

– سعی کنید خود را از قبل برای این آزمون آماده کرده باشید. حتی خود انگلیسی زبان ها که “native” هستند هم برای گرفتن نمره خوب در آیلتس نیاز به تمرین دارند.

– برای تمرین بهتر و گرفتن نتیجه بهتر از استاد حرفه ای و متخصص کمک بگیرید. کسانی که به این آزمون به اندازه کافی مسلط نیستند فقط وقت و پول شما را هدر می دهند.

– لبخند و تماس چشمی را فراموش نکنید. اگر با آرامش و لبخند به سئوالات پاسخ مصاحبه کننده پاسخ دهید و از ایجاد تماس چشمی با مصاحبه کننده استفاده کنید، حس اعتماد به نفس و تسلط بیشتری نسبت به آزمون را به شخص مصاحبه کننده منتقل می کنید که بدون شک این امر در افزایش نمره شما به طور ناخود آگاه تاثیر مثبت خواهد داشت.

– برای داشتن حداکثر آمادگی و حداقل استرس، روز قبل از آزمون به اندازه کافی بخوابید و غذای پرانرژی و سبک بخورید.

– برای مصاحبه سعی کنید خود را زودتر به محل آزمون برسانید (بین ۱۰ دقیقه تا نیم ساعت) تا بخاطر دیر رسیدن به محل آزمون دچار استرس نشوید.

– قبل از مصاحبه یک خوراکی انرژی بخش مانند خرما یا شکلات بخورید. (شاید این توصیه خنده دار به نظر برسد اما واقعا دیده شده که شخص سر جلسه مصاحبه به خاطر گرسنگی نتوانسته راندمان خوبی داشته باشد و با آمادگی کامل خود را نشان دهد) حتی اگر می توانید با خود آب به همراه داشته باشید.

– نکته آخر و البته نه کم اهمیت تر اینکه به خدا توکل کنید و از بخواهید که بهترین حالت ممکن را برای شما رقم بزند. یاد خدا واقعا آرامش بخش است و استرس و نگرانی را تا حد زیادی از شما دور می کند. فراموش نکنید شما هر اندازه هم که برای این جلسه مصاحبه خود را آماده کرده باشید و هر اندازه برای بهتر نمره گرفتن تلاش کرده باشید اگر با استرس و نگرانی وارد جلسه شوید نتیجه مورد انتظار را نخواهید گرفت، پس برای بهتر نتیجه گرفتن و برای بهتر نشان دادن خودتان و اثبات لیاقت خودتان، آرامش معنوی را با خود همراه داشته باشید و مطمئن باشید که خدا با شماست و جواب زحمات شما را به بهترین حالت ممکن خواهد داد.

…………………………………………………………

ویدیوی مربوط به نحوه مصاحبه آزمون آیلتس (IELTS) را به همراه توضیحات مربوطه از این لینک می توانید ببینید.

همچنین ادامه این مطلب را می توانید در اینجا مطالعه کنید.

About Ahmad Osmani

Ahmad Osmani
I am Ahmad Osmani, an English teacher, and translator. I have more than 15 years of experience. I have been the administrator and writer of the website since its creation. I have studied Translation Studies and English Language. I love learning and teaching different languages. My main profession is writing and translating and sometime I teach English in my free time.

Check Also

انواع روش های کمک به یادگیری زبان انگلیسی کودک

انواع روش های کمک به یادگیری زبان انگلیسی کودک

کودکان از همان روزهای ابتدایی زندگی آماده یادگیری خیلی چیزها در زندگی خود هستند. توانایی …

درس اول کتاب بیگ فان 1

درس اول کتاب بیگ فان 1

کتاب های Big Fun (بیگ فان) مجموعه ای از کتاب های محبوب کودکان برای آموزش …

ترجمه آهنگ The Heart Wants What It Wants سلنا گومز

ترجمه آهنگ The Heart Wants What It Wants سلنا گومز

ترجمه آهنگ The Heart Wants What It Wants سلنا گومز در این پست به ترجمه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

آموزش مکالمه زبـان انگلیســی