آیلتس – IELTS چیست؟ (۱)

آیلتس - IELTS
آیلتس – IELTS

آیلتس چیست؟

 

آیلتس یا به اصطلاح “International English Language Testing System“، یک آزمون جامع جهت سنجش میزان مهارت و توانایی فرد در زبان انگلیسی است و برای کسانی که مایل به مهاجرت به خارج از کشور به منظور ادامه تحصیل، کار، اقامت، و … هستند قابل استفاده می باشد. با داشتن نمره قبولی در این آزمون شخص می تواند ادعا کند که در کشور مورد نظرش برای کار، اقامت، ادامه تحصیل، و یا به هر منظوری مشکلی در ایجاد ارتباط با مردم آن کشور ندارد و می تواند از زبان انگلیسی رایج در آن کشور بخصوص برای زندگی و ادامه تحصیل استفاده کند.

 

آیلتس، یکی از معتبرترین آزمون‌های بین المللی زبان است که مورد تائید بسیاری از مراکز علمی، دانشگاه‌ها، ادارات مهاجرت، و سفارتخانه های‌ کشور‌های مختلف به خصوص انگلستان، استرالیا، و کانادا می‌باشد. این آزمون به صورت مشترک توسط ۳ موسسه آموزشی زبان انگلیسی برگزار می شوند که عبارتند از: British Council بریتانیا، ESOL دانشگاه کمبریج و IDP استرالیا. این آزمون در حال حاضر در بیش از ۸۰۰ مرکز و ۱۳۰ کشور جهان  و در دو نوع جنرال (General Training) و آکادمیک (Academic Training) برگزار می‌شود.

 

در ایران نیز ۳ مرکز نمایندگی و مسئولیت برگزاری این آزمون را بر عهده دارند که عبارتند از: سازمان سنجش آموزش کشور – دانشگاه آزاد اسلامی – و موسسه تهران آیلتس. داوطلب باید بر اساس نیاز خود در یکی از آزمون های جنرال (عمومی) و یا آکادمیک ثبت نام کند. ثبت نام آن از طریق اینترنت و با مراجعه به سایت یکی از ۳ موسسه متولی برگزاری آن در ایران امکان پذیر است. آزمون عمومی آیلتس معمولا برای داوطلبینی که قصد مهاجرت دارند و آزمون آکادمیک برای داوطلبانی که قصد ادامه تحصیل در در دانشگاه ها و مراکز آموزشی کشورهای خارجی دارند تعیین شده است. البته در برخی مواقع نتایج آزمون آکادمیک برای داوطلبان مهاجرت نیز پذیرفته می شود. آزمون آیلتس آکادمیک قدرت داوطلب را برای تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی مورد ارزیابی و سنجش قرار می دهد، در حالیکه آزمون آیلتس عمومی تاکید بیشتری بر مهارت های پایه ای داوطلب دارد که قصد مهاجرت به کشوری خارجی (به ویژه کشورهای انگلیسی زبان) و به منظور پیدا کردن کار، و زندگی در آنجا را دارد.

 

این آزمون هر چهار مهارت داوطلب (Listening، Reading، Writing، و Speaking) را می سنجد. بخش شنیداری (یا Listening) و بخش گفتاری (یا Speaking) در هر دو نوع آزمون جنرال و آکادمیک مشترک می باشد. ولی بخش خواندنی (یا Reading)، و نوشتاری (یا Writing) آنها با هم متفاوت است. سوالات به گونه ای طرح شده اند که می تواند مهارت داوطلب از سطح مبتدی تا سطح حرفه ای را در تمامی رتبه ها تحت پوشش قرار دهد. سه بخش از چهار بخش مهارت سنجی این آزمون یعنی  Listening، Reading، و  Writingدر یک روز برگزار می شود، اما بخش  Speakingاین آزمون طبق اعلان قبلی و معمولا یک هفته قبل از آزمون سه مهارت دیگر برگزار می شود. زمان بندی بخش مهای مختلف این آزمون به صورت جدول زیر می باشد:

 

بخش های مهارتی زمان اختصاص داده شده تعداد سوالات آزمون زمان پاسخگویی به هر سوال
Listening ۳۰ دقیقه ۴۰ ۴۵ ثانیه
Reading ۶۰ دقیقه ۴۰ ۴۵ ثانیه
Writing ۶۰ دقیقه ۲ ۳۰ دقیقه
Speaking ۱۱ تا ۱۴ دقیقه
مجموع کل زمان اختصاص داده شده : ۲ ساعت و ۴۵ دقیقه

 

برای مطالعه قسمت بعدی این پست اینجا را کلیک کنید

……………………………………………………………………………………………………

برای دیدن سایر پست های مربوط به آیلتس، اینجا را کلیک کنید.

About Ahmad Osmani

Ahmad Osmani
I am Ahmad Osmani, an English teacher, and translator. I have more than 15 years of experience. I have been the administrator and writer of the website since its creation. I have studied Translation Studies and English Language. I love learning and teaching different languages. My main profession is writing and translating and sometime I teach English in my free time.

Check Also

ترجمه آهنگ The Heart Wants What It Wants سلنا گومز

ترجمه آهنگ The Heart Wants What It Wants سلنا گومز

ترجمه آهنگ The Heart Wants What It Wants سلنا گومز در این پست به ترجمه …

یادگیری حروف الفبای زبان انگلیسی

یادگیری حروف الفبای زبان انگلیسی

یادگیری حروف الفبای زبان انگلیسی یکی از مباحث پایه‌ای در یادگیری این زبان است. این …

The necessity of learning English

The necessity of learning English

Do you know why we need to learn English? Why English is so important language …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

آموزش مکالمه زبـان انگلیســی