آیلتس – IELTS چیست؟ (۲)

آیلتس – IELTS
آیلتس – IELTS

آیلتس چیست – ۲

در پست قبلی در مورد آزمون آیلتس نکاتی را مورد بحث قرار دادیم که در این پست قصد داریم ادامه آن نکات را بیان کنیم. همانطور که قبلا گفته شد این آزمون در زمانی کمتر از سه ساعت، مهارت‌های داوطلب را در گوش دادن (Listening)، خواندن (Reading)، نوشتن (Writing)، و مکالمه (Speaking) می سنجد. بهترین روش برای سنجش مهارت‌های مکالمه، مکالمه رو در روست و از این روش در آیلتس برای سنجش مهارت‌های ارتباطی استفاده می شود.

 

آیلتس یک شرح حال از توانایی داوطلب در زبان انگلیسی ارائه می دهد. نمره آزمون آیلتس از ۹ نمره است و از ۰ تا ۹ متغییر می باشد. اگر کسی در امتحان تقلب کند و یا بسیار ضعیف باشد نمره صفر خواهد گرفت در غیر اینصورت نتیجه تک تک مهارتها جداگانه اعلام می شود و میانگین تمامی نتایج، به عنوان امتیاز نهایی داوطلب محسوب می شود. تمامی نتایج به صورت نمره گرد شده اعلام خواهند شد. به عنوان مثال اگر داوطلبی نمره ۸٫۲۵ را کسب کند به نمره ۸٫۵ گرد می شود ولی اگر داوطلبی نمره ۶٫۱ را کسب کند به نمره ۶ گرد خواهد شد.

 

قبولی در این آزمون می تواند راهگشای فرصت های زیادی برای داوطلب باشد زیر هر داوطلبی با داشتن این مدرک می تواند برای زندگی، تحصیل و کار در بیش از ۱۳۵ کشور امیدوار باشد. بیش از ۸۰۰۰ سازمان، شامل موسسات دولتی، آموزشی و استخدامی پذیرای مدرک آیلتس هستند.

 

آیلتس مانند تافل و سایر آزمون های استاندارد زبان، مهارت محور است و بطور کلی مشکل اغلب داوطلبان ایرانی در بخش مکالمه (Speaking) است، و نمره کمتری در این بخش کسب می کنند. با توجه به تجربیات آزمون دهندگان افرادی که نمره بالاتر از ۷ را کسب می کنند سطح زبانی آنها Advanced می باشد. نمرات و سطح زبان داوطلبان با توجه با جدول زیر تعیین می گردد.

 

 

نمره سطح دانشجو نمره سطح دانشجو
۰ Did not attempt the test ۵ Modest user
۱ Non user ۶ Competent user
۲ Intermittent user ۷ Good user
۳ Extremely limited user ۸ Very good user
۴ Limited user ۹ Expert user

 

 

در آزمون آیلتس ۹ نمره یا Band  برای هر بخش در نظر گرفته می شود که در آن، نمره ۹ عالی، نمره ۷ خوب، نمره ۵ متوسط و نمره ۳ به پایین ضعیف محسوب می‌شود. حد نصاب برای پذیرش دانشجو در اغلب دانشگاه ها نمره ۵/۶  تا ۷ است، البته در شرایطی که نمره‌ هر بخش به تنهایی زیر ۶ نشده باشد. طیف بندی نمرات آزمون آیلتس را از بالاترین نمره تا کمترین در جدول زیر می‌توانید مشاهده کنید.

در آیلتس همانند دیگر آزمون های زبان هیچ حد نصابی و معیاری برای قبولی وجود ندارد؛ ملاک قبولی در این آزمون نمره ای است که موسسات و دانشگاه های مختلف برای پذیرش خود تعیین کرده اند و با توجه به شرایط مقررات داخلی خود حد نصابی از نمره این آزمون را به عنوان یکی از شرایط پذیرش خود تعیین می کنند. نمرات کسب شده داوطلب در کارنامه آیلتس، در چهار بخش خواندن، شنیدن، صحبت کردن و نوشتن به صورت جداگانه محاسبه می‌شود و همچنین معدل نمرات این ۴ بخش نیز ارائه می‌گردد.

 

نمره‌ی آزمون آیلتس مورد پذیرش بسیاری از دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی جهان است. در بسیاری از کشورهای انگلیسی زبان و حتی تعدادی از کشورهای اروپایی مانند بریتانیا، آفریقای جنوبی، و استرالیا، آیلتس آزمونی معتبر و اخذ نمره بالا در آن می تواند مدرکی معتبر برای تحصیل و اقامت در آن کشورهاست. در برخی از دانشگاه ها و موسسات آموزشی در کشورهای دیگر نیز نمره آزمون آیلتس در کنار نمره تافل از اعتبار همسانی برخوردار است. حتی در برخی از دانشگاه های دیگر نمره آیلتس را حتی اگر جزو شرایط پذیرش آنها نباشد، معادل سازی کرده و به جای نمره آزمون تافل می‌پذیرند. در شرایط عادی نتیجه آزمون معمولا حداکثر تا سه هفته پس از روز برگزاری آزمون قابل دریافت است. نمره‌ی آزمون آیلتس تا ۲ سال دارای اعتبار است معتبر است که داوطلب در فاصله این دو سال می تواند مدرک خود از نمره گرفته در این آزمون را به به دانشگاه یا کشور مورد نظر خود ارائه دهد.

 

برای مطالعه قسمت قبلی این پست اینجا را کلیک کنید

……………………………………………………………………………………………………

برای دیدن سایر پست های مربوط به آیلتس، اینجا را کلیک کنید.

About Ahmad Osmani

Ahmad Osmani
I am Ahmad Osmani, an English teacher, and translator. I have more than 15 years of experience. I have been the administrator and writer of the website since its creation. I have studied Translation Studies and English Language. I love learning and teaching different languages. My main profession is writing and translating and sometime I teach English in my free time.

Check Also

انواع روش های کمک به یادگیری زبان انگلیسی کودک

انواع روش های کمک به یادگیری زبان انگلیسی کودک

کودکان از همان روزهای ابتدایی زندگی آماده یادگیری خیلی چیزها در زندگی خود هستند. توانایی …

درس اول کتاب بیگ فان 1

درس اول کتاب بیگ فان 1

کتاب های Big Fun (بیگ فان) مجموعه ای از کتاب های محبوب کودکان برای آموزش …

ترجمه آهنگ The Heart Wants What It Wants سلنا گومز

ترجمه آهنگ The Heart Wants What It Wants سلنا گومز

ترجمه آهنگ The Heart Wants What It Wants سلنا گومز در این پست به ترجمه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

آموزش مکالمه زبـان انگلیســی