۸ قدم برای بهبود تلفظ زبان انگلیسی (۲)

چگونه می توان تلفظ انگلیسی خود را بهتر کرد؟

در پست قبلی مربوط به این مقاله لزوم یادگیری تلفظ درست در زبان انگلیسی را خدمت شما توضیح دادیم. در این پست و در ادامه همان مقاله راه های بهبود تلفظ در زبان انگلیسی را که ۸ گام می باشند، خدمت شما معرفی می کنیم

 

شنیدن - Listening
شنیدن – Listening

۸ نکته مهم برای صحبت کردن مانند یک انگلیسی زبان:

 

  1. شنیدن را یاد بگیرید (Learn to listen)

ما انسان قبل از آنکه بتوانیم زبان باز کنیم و شروع به صحبت کردن کنیم، کلمات را از طریق شنیدن آنها از محیط اطراف یاد می گیریم، و به همان شیوه یاد می گیریم که از آنها استفاده کنیم. یادگیری زبان دوم نیز از این قاعده مستثنی نیست و در واقع در همه زبان ها قبل از یادگیری نحوه صحبت کردن، باید چگونگی گوش دادن و شنیدن را یاد گرفت. در زبان انگلیسی با گوش کردن دقیق می توان فرق تلفظ کلماتی همچون sleep  و  slip، و یا chin  و shin، را که خیلی نزدیک به هم تلفظ می شوند متوجه شد. اگر بتوانید تفاوت بین چنین کلماتی را متوجه شوید، می توانید آنها را به صورت درست تلفظ کنید، در غیر این صورت ممکن است آنها را به نادرستی و یا به جای هم تلفظ کنید.

 

صحبت کردن در برابر آئینه - Mirror Talk
صحبت کردن در برابر آئینه – Mirror Talk

 

  1. به نحوه حرکت دهان و لب ها توجه کنید (Notice how your mouth and lips move)

زمانی که صحبت می کنید دهان خود را حرکت می دهید. نحوه حرکت دهانتان، بر نحوه تلفظ کلماتی که بر زبان می آورید تاثیر می گذارد.

اولین گام برای اصلاح نحوه حرکت دهان شما این است که متوجه این حرکت باشید و سپس آنرا اصلاح کنید. برای اینکه متوجه شوید که لب ها و دهانتان چگونه کلمات را بیان می کنند چند راه وجود دارد که در اینجا به دو راه آسان و دردسترس اشاره می کنیم:

  • از یک آینه استفاده کنید. این کار ساده ترین راه برای تشخیص نحوه حرکت لب ها و دهان شما در زمان صحبت کردن شماست.
  • انگشت خود را در مقابل لب ها قرار دهید (مثل زمانی که می خواهید بگویبد “ش”). همزمان که صحبت می کنید، انگشت خود را حرکت ندهید. در این حالت می توانید با انگشت خود لب ها و دهان خود را که در حال حرکت هستند احساس کنید.

به اطرافیان خود در زمان مکالمه و نحوه حرکت لب و دهان آنها توجه کنید و ببینید که لب و دهان آنها در زمان مکالمه چگونه حرکت می کند. این کار را در مورد افراد انگلیسی زبان و به خصوص از طریق فیلم ها و برنامه های تلویزیونی مورد علاقه خودتان که به زبان انگلیسی مکالمه می کنند نیز انجام دهید. سپس سعی کنید نحوه بیان کلمات و عباراتی را که در فیلم ها دیده اید تکرار کنید و حتی سعی کنید اداها و حرکات خاص صورت را که بازیگران انگلیسی زبان انجام می دهند شما نیز برای خود تقلید کنید. بنابراین در این زمینه دیدن فیلم می تواند برای شما بسیار مفید باشد.

 

نحوه تلفظ حروف "L" و "R" در زبان انگلیسی - How to pronounce R & L in English
نحوه تلفظ حروف “L” و “R” در زبان انگلیسی – How to pronounce R & L in English

 

  1. به زبان و نحوه حرکات آن در دهان توجمه کنید (Pay attention to your tongue and its movement inside your mouth)

توجه کنید در زمان تلفظ دو کلمه “lice” و “rice” نحوه چرخش زبان در دهان است که باعث اختلاف این دو کلمه تلفظ می شود. در زمان صحبت کردن این چرخش زبان است که باعث ادای کلمات و صداهای مختلف می شود. احتمالا با توجه به اینکه این کار را بدون فکر کردن در مورد آن انجام می دهید خیلی متوجه آن هم نباشید. برای بهبود تلفظ انگلیسی خود، بهتر است آنچه را که زبان شما انجام می دهد پیش خودتان بررسی کنید.

تلفظ درست بعضی از صداها و حروف زبان انگلیسی از جمله حروف “L” و “R” و صدای “TH” برای غیر انگلیسی زبان ها دشوار می باشد و تلفظ درست آنها که به تلفظ خود انگلیسی زبان ها نزدیک باشد نیاز به تکرار و تمرین زیادی دارد.

 

برای مطالعه قسمت قبلی این مطلب اینجا را کلیک کنید.

برای مطالعه قسمت بعدی این مطلب اینجا را کلیک کنید.

………………………………………………………………………………………………………

برای دیدن مطالب و پست های مرتبط با تلفظ در زبان انگلیسی اینجا را کلیک کنید.

برای دیدن پست های مربوط به نکات آموزشی زبان انگلیسی، اینجا را کلیک کنید

About Ahmad Osmani

احمد عثمانی هستم، مدرس و مترجم زبان انگلیسی. بیشتر از 12سال سابقه کاری دارم. از همان آغاز راه اندازی سایت، مسئولیت مدیریت و نویسندگی سایت و نیز شبکه های اجتماعی اونو به عهده داشتم. از همان آغاز دوران تحصیل عاشق زبان بودم و پس از تجربه چندین ساله آموزش زبان در آموزشگاه های تهران، بشدت به آموزش آنلاین علاقمند شدم و الان حدود 6 ساله که در این حوزه فعالیت می کنم.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*