فرق Litter، Garbage، Trash، Rubbish، و Waste در زبان انگلیسی

Bin

فرق و کاربرد واژگان مورد استفاده برای زباله و سطل زباله در زبان انگلیسی

آیا می دانید فرق بین انواع کلمات و واژه هایی که به معنی زباله و آشغال، در زبان انگلیسی به کار می روند چیست؟ در مورد سطل هایی که برای حمل زباله و آشغال استفاده می شوند، چی؟ خوب با ما همراه باشید تا با هم این لغات مشابه را بررسی کنیم.

در زبان انگلیسی برای مفهوم واژه “زباله” یا “آشغال” چندین معادل وجود دارد که ما در اینجا به بررسی دقیق آنها می پردازیم تا آنها را به اشتباه به جای هم استفاده نکنبم. واژه هایی که برای این مورد، استفاده می شوند شامل  Litter، Garbage، Trash، Rubbish، و Waste هستند.

Garbage:

این لغت در زبان انگلیسی آمریکایی (امریکن) استفاده می شود و به مواد زائد و دور ریختنی مانند کاغذ، ظروف خالی، و مواد غذایی دور ریختنی، چیزهای غیر قابل استفاده، زباله ی خیس، و در کل زباله های غیر قابل بازیافت گفته می شود و معادل آن در زبان انگلیسی بریتانیایی (بریتیش) Rubbish است.

Litter:

به زباله هایی گفته می شود که معمولا در محیط های عمومی و توسط افراد ریخته می شود و شامل هر نوع زباله ایی از جمله کاغذ باطله، قوطی و غیره می باشد.

Trash:

شامل مواد دور ریختی می شود که ممکن است دوباره قابل استفاده، و یا قابل بازیافت باشند مانند قوطی، ظروف پلاستیکی، زباله ی خشک، بطری، برخی مواد غذایی کهنه و قابل استفاده، و کاغذ باطله.

Rubbish:

همانطور که در بالا گفته شد در زبان انگلیسی بریتانیایی (بریتیش) از این لغت استفاده می شود که معال امریکن آن Garbage و یا Trash است و شامل مواد دور ریختنی غیر قابل استفاده مانند کاغذ می باشد.

Waste :

این لغت نیز تا حدودی مانند Trash شامل مواد دور ریختی می شود که ممکن است دوباره قابل استفاده، و یا قابل بازیافت باشند. بخصوص در بخش خانگی، صنعتی، شیمیایی و … و البته موادی که از طریق فاضلاب ها به رودخانه ها و دریاها ریخته می شوند که برای محیط زیست خطرات بیشتری دارند و می توانند دوباره مورد استفاده و یا یازیافت قرار گیرند.

حال که فرق واژه ها و لغات مورد استفاده برای زباله را بررسی کردیم، به کاربرد سطل زباله و یا سطل آشغال در زبان انگلیسی بپردازیم.

در زبان انگلیسی سطل و یا وسیله ای که برای حمل و نگهداری زباله استفاده می شود را با سه لغت کاربردی بیان می کنند:

Bin ، Can، Basket  که هر سه واژه به واژه های بالا که به معنی زباله و آشغال هستند ترکیب شده ، و معادل سطل زباله یا سطل آشغال را تشکیل می دهند مثلا می گویند:  Waste basket، یا  Trash bin، یا Garbage can

اما فرقی که این سه واژه Bin ،Basket، و Can با هم دارند به این صورت است که :

Basket به نوعی از سطل (زباله) گفته میشه که سبک و معمولا گرد است و در آن از بالا باز می شود و اندازه آن به سمت پائین کوچکتر می شود.

Bin بیشتر بصورت یک فضای محصور شده و قاب مانند می باشد.

و

Can در میان این سه مورد اندازه کوچکتری دارد و در اماکن سرپوشیده استفاده می شود، و با Garbage  استفاده می شود.

About Ahmad Osmani

Ahmad Osmani
I am Ahmad Osmani, an English teacher, and translator. I have more than 15 years of experience. I have been the administrator and writer of the website since its creation. I have studied Translation Studies and English Language. I love learning and teaching different languages. My main profession is writing and translating and sometime I teach English in my free time.

Check Also

یادگیری حروف الفبای زبان انگلیسی

یادگیری حروف الفبای زبان انگلیسی

یادگیری حروف الفبای زبان انگلیسی یکی از مباحث پایه‌ای در یادگیری این زبان است. این …

The necessity of learning English

The necessity of learning English

Do you know why we need to learn English? Why English is so important language …

Movie: Mission: Impossible – Fallout (2018) – Part 2

Movie: Mission: Impossible – Fallout (2018) – Part 2

Mission: Impossible – Fallout is an action movie with great actors and actresses which gathers a …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

آموزش مکالمه زبـان انگلیســی