اصطلاح “زمان مشخص می کند” در زبان انگلیسی

آینده معلوم میکنه – English Idiom – آموزش اصطلاحات زبان انگلیسی – Time will tell
آینده معلوم میکنه – English Idiom – آموزش اصطلاحات زبان انگلیسی – Time will tell

…………………………………………………………

Idiom # 137

اصطلاح ۱۳۷:

در زبان فارسی برای اینکه نشان دهیم نتیجه کاری وابسته به گذشت زمان است معمولا از عبارت اصطلاحی “خواهیم دید” و یا “آینده معلوم می کند” و “زمان مشخص می کند”  مشابه آن استفاده می کنیم. به عبارت دیگر بیان این نوع از اصطلاحات با این مضمون و مفهوم نشان دهنده ثابت نبودن نتیجه کار، و یا همانطور که در بالا اشاره شد نیاز به گذشت زمان برای تجربه کردن کاری خاص می باشد. وابسته بودن نتیجه کارها به گذشت زمان نشان دهنده ثابت نبودن آن و یا متغیر بودن است. مثال خوبی که برای این حالت می توان بیان کرد، شرایط “علت و معلول” یا همان “cause and effect” در زبان انگلیسی می باشد. برای نمونه کسی کاری انجام داده که با گذشت زمان می توان نتیجه انجام آن کار را مشاهده کرد. مثلا می گویند فلانی خیلی سیگار می کشد پس باید منتظر بود تا مشکلات سلامنی ناشی از سیگار کشیدن را به مرور زمان مشاهده کرد. یا فلانی مرتکب کار خلاف قانون شده و در نتیجه دیر یا زود به دست قانون مجازات خواهد شد، و یا اینکه کسی درختی کاشته و با گذشت زمان از میوه آن بهره مند خواهد شد.

با توجه به توضیحات و مثال های فوق مشاهده می کنید که تمامی عوامل مهم و مورد اشاره به گذشت زمان مربوط می شود و این زمان است که نتیجه مثبت یا منفی کاری را نشان می دهد.

در زبان انگلیسی این موضوع را به صورت عبارت اصطلاحی “time will tell” (به معنی: زمان خواهد گقت) بیان می کنند. این عبارت اصطلاحی در زبان انگیسی همان مفهوم و معنا را در زبان فارسی دارد. منتها در زبان انگلیسی برای این اصطلاح از لغت “tell” به معنی گفتن استفاده شده که وجود این لغت در این عبارت اصطلاحی خود نشاندهنده گوبا بودن گذشت زمان برای نشان دادن نتیجه کار می باشد. به توضیحات این اصطلاح در دیکشنری توجه کنید:

(only) time will tell :

You will find the result of a present situation in the future.

شما نتیجه شرایط فعلی را در آینده خواهید دید

مثال:

Time will tell whether we made the right decision.

گذشت زمان نشان میدهد که ما تصمیم درستی گرفته ایم یا نه ( آینده معلوم میکنه)

این مفهوم را در زبان انگلیسی با عبارت اصطلاحی زیر نیز بیان می کنند:

When the TIME was ripe.

البته فراموش نکنید که این عبارت فوق بیشتر به معنی “اگر زمانش برسد” است.

……………………………………………………

برای دیدن سایر اصطلاحات و لیست پست های مرتبط اینجا را کلیک کنید

برای دیدن پست های مربوط به ضرب المثل های انگلیسی،  اینجا  را کلیک کند.

……………………………………………………

اشتراک گذاری این پست در تلگرام

About Ahmad Osmani

احمد عثمانی هستم، مدرس و مترجم زبان انگلیسی. بیشتر از 12سال سابقه کاری دارم. از همان آغاز راه اندازی سایت، مسئولیت مدیریت و نویسندگی سایت و نیز شبکه های اجتماعی اونو به عهده داشتم. از همان آغاز دوران تحصیل عاشق زبان بودم و پس از تجربه چندین ساله آموزش زبان در آموزشگاه های تهران، بشدت به آموزش آنلاین علاقمند شدم و الان حدود 6 ساله که در این حوزه فعالیت می کنم.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*