نکات یادگیری مکالمه زبان انگلیسی

نکات یادگیری مکالمه زبان انگلیسی

خیلی از افراد در آرزوی یادگیری مکالمه زبان انگلیسی به شکل مطلوب هستند. بخصوص افرادی که انگیزه خاصی برای استفاده از این توانایی دارند، مثلا می خواهند به خارج از کشور سفر کنند، ادامه تحصیل دهند، در یک مؤسسه خارجی کار کنند، و یا صرفا به دلیل داشته علاقه و ایجاد ارتباط با جامعه جهانی. خواستار یادگیری آن هستند.

متاسفانه آموزش های زبان در مدارس و دانشگاه های ایران به نحوی طراحی شده که هیچ دانش آموز و دانشجویی پس از فراغت از تحصیل نمی تواند به راحتی مکالمه زبان انگلیسی را انجام دهد. یافته های دانش آموزان و دانشجویان صرفا به یادگیری گرامر یا ترجمه متون محدود می شود. با توجه به این شرایط آموزشی نامناسب، خانواده ها مجبور می شوند که فرزندان خود را از همان سال های ابتدایی به کلاس های آموزش زبان انگلیسی بفرستند.

کسانی که در دوران تحصیل وارد فرایند یادگیری اصولی زبان انگلیسی نمی شوند، پس از پایان تحصیلات مدرسه و دانشگاه به دلیل جذب شدن به بازار کار فرصت و حوصله زیادی برای شرکت در کلاس آموزش زبان نخواهند داشت. آنها که ممکن است با هر سختی که شده در آموزشگاه زبان ثبت نام کنند، چون صرفا در کلاس حاضر می شوند و نمی توانند زمانی برای تمرین و مطالعه داشته باشند، عملا به جایی نمی رسند. بقیه افراد که اشتغال به کار و زندگی روزمره اجازه حضور در کلاس زبان را به آنها نمی دهد، با تهیه انواع برنامه ها و کتاب های آموزش زبان ، تصمیم می گیرند که خود شخصا اقدام به یادگیری زبان انگلیسی کنند. این دسته از افراد به این دلیل که اجبار و ضرب العجلی برایشان وجود ندارد، به مرور از خیر این شیوه می گذرند و مجموعه ای از برنامه ها، کتاب ها، سی دی ها، و مواد آموزشی مشابه روی دستشان می ماند.

این افراد به مرور زمان با طولانی شدن فرایند یادگیری، انگیزه و علاقه خود را از دست داده و ممکن است از خیر یادگیری زبان انگلیسی بگذرند. و این موضوعی است که هر از چندگاهی با یادآوری موضوع یادگیری زبان به عقده و چالشی بزرگ در زندگی آینده آنها تبدیل خواهد شد.

در اینجا با ذکر نکاتی ریز و فنی در حوزه یادگیری مکالمه زبان انگلیسی قصد داریم با این افراد و سایر زبان آموزان کمک کنیم تا بتوانند مکالمه زبان انگلیسی را راحتر و سریعتر یاد بگیرند. شما با رعایت این نکات زودتر می توانید به هدف خود برسید. توجه داشته باشید که این نکات ریز حاصل تجربیات کسانی است که همانند شما مشکل یادگیری مکالمه زبان انگلیسی را داشته اند:

توجه کنید که برای یادگیری مکالمه زبان سه پیش شرط لازمه که به ترتیب عبارتند از: انگیزه، زمان و انرژی، و محیط مناسب

 • انگیزه: باید تصمیم خود را بگیرید! باید تکلیف خود را برای خودتان روشن کنید که چرا می خواهید زبان یاد بگیرید؟ اگر واقعا مصمم هستید، وارد این مسیر شوید در غیر این صورت وقت خود را تلف خواهید کرد!!
 • وقت و انرژی: زمان لازمه یادگیری زبان است. یادگیری زبان یک فرایند ممتد و زمانبر است و نباید بین بخش های مختلف آن فاصله انداخت. شخص زبان آموز با صرف زمان و داشتن یک برنامه منسجم می تواند به هدف خود برسد، بنابراین خودتان دقیقا مشخص کنید در طول هفته چه زمان هایی را به یادگیری مکالمه زبان اختصاص می دهید.
 • محیط مناسب: هنگام یادگیری زبان انگلیسی باید فضای مناسب و ساکتی رو برای خود مهیا کنید. باید محیط شما چنان باشد که از تمرکز لازم برخوردار شوید. مکان های شلوغ جای مناسبی برای یادگیری و تمرین مکالمه زبان انگلیسی نیستند.

نکته ای که باید به آن توجه شود این است که لغات زبان برای خیلی از افراد فرّار هستند و ممکن است به دست فراموشی سپرده شوند. بنابراین بهتر است که ارتباط خود را با زبان انگلیسی به صورت دائمی حفظ کنید و به هیچ وجه از آن دور نشوید. یادگیری منسجم لغات و تمرین آنها در مکالمات زبان انگلیسی می تواند باعث نفوذ و رسوخ مطالب فرگرفته شده به ضمیر ناخودآگاه شما شود. سعی کنید لغات را هر از چندگاهی مرور کنید تا در ذهن ناخوادآگاهتان ماندگار شوند.

نکات یادگیری مکالمه زبان انگلیسی

آموزش مکالمه زبان انگلیسی


برای مطالعه سایر مطالب مرتبط با آموزش مکالمه زبان انگلیسی اینجا را کلیک کنید.


گوش کردن و استفاده از قوه شنوایی مهمترین و بهترین روش یادگیری مکالمه زبان انگلیسی می باشد. انسان از همان دوران کودکی با شنیدن کلمات و جملات از اطرافیان  خود آنها را یاد می گیرد و کم کم مورد استفاده قرار می دهد. به جملات و مکالمات رد و بدل شده بین افراد انگلیسی زبان به دقت گوش دهید. هرچه بیشتر این کار را انجام دهید سرعت یادگیریتان بیشتر می شود.

حال به ذکر چند نکته پیرامون تمرینات شنیداری می پردازیم:

 • زمانیکه یک مبحث از کتاب آموزشی زبان انگلیسی را می خواهید یاد بگیرید قبل از خواندن متن آن بخش فایل صوتی مربوط به آن بخش را چندین بار گوش دهید. سعی کنید حتما قبل از خواندن متن مورد نظر چندین بار فایل صوتی مربوطه را گوش کنید. این کار باعث می شود که هم مهارت شنیداری شما تقویت شود و بتوانید کلمات ادا شده را تشخیص دهید، هم باعث می شود که جلوی تلفظ اشتباه برخی کلمات را از شما بگیرد که تلفظ آنها را نمی دانستید و ممکن بود تا ابد آنها را اشتباه تلفظ کنید. پس بنابراین به هیچوجه قبل از آنکه برای چند بار فایل صوتی درسی را گوش نکرده اید، سراغ خواندن متن آن نروید.
 • فایل صوتی مربوط به هر درس را چندین و چند بار باید گوش کنید. اگر مایل هستید اعتماد به نفس لازم در مکالمه زبان را بدست بیاورید، فایل صوتی مربوط به هر درس را آنقدر گوش دهید تا متن آن را حفظ شوید. در صورتی که متن طولانی است آن را به چند قسمت تقسیم کنید و هر قسمت را آنقد گوش دهید تا متن آن را حفظ کنید و سپس مانند یک گوینده رادیویی، متن آن را تکرار کنید. این تمرین می تواند تاثیر بسزایی در یادگیری مکالمه شما داشته باشد که ضمن یادگیری تلفظ درست لغات و عبارت ها، لذت بیان یک متن را به زبان انگلیسی به شما می دهد. این لذت می تواند انرژی بسیار زیادی را به شما بدهد که خود را در حال مکالمه با یک شخص انگلیسی زبان تصور کنید.
 • سعی کنید فایل های صوتی را با استفاده از هدفون گوش کنید. این کار به دو دلیل مفید است: اول اینکه می توانید تمام تمرکزتان را در گوش خود جمع کنید تا مطالب فایل صوتی به درستی توسط گوش شما شنیده و توسط مغزتان پردازش شود. دوم اینکه صدایی که از هدفون در می آید به دلیل نزدیکی به پرده گوش انسان، بهتر شنیده می شود و برای مدتها در محدوده ورودی گوش باقی می ماند و در یک حرکت رفت و برگشت مرتب تکرار می شود و ما بهتر می توانیم آن را بشنویم و درک کنیم.
 • همانطور که در بالا اشاره شد فایل صوتی مربوط به درس های کتاب آموزش زبان انگلیسی را که چندین بار گوش کنید، سپس متن مربوطه را همراه با پخش فایل صوتی با آن بخوانید. پس از آنکه با متن مورد نظر به طور کامل آشنا شدید سعی کنید همان مطالب را به زبان خود بازگو کنید و صدای خود را با گوشی تلفن همراه خود ضبط کنید. هر متنی را که حفظ کردید با صدای خود آن را بازگو کرده و صدای خود را ضبط کنید. سپس به صدای ضبط شده خود گوش کنید و آن را با فایل صوتی که قبلا به آن گوش کردید مقایسه کنید. با این کار می توانید نقاط ضعف تلفظی خود را متوجه شوید و آنها را برظرف کنید. با انجام این تمرین به طور مرتب و منسجم، پس از مدتی خواهید فهمید چقدر در لهجه و تلفظ کلمات پیشرفت کرده اید! برای بهتر شدن لهجه خود سعی کنید همانند یک مقلد صدا یا یک بازیگر تئاتر، نحوه گویش گوینده اصلی را تقلید کنید. حتی اگر طرف یک پیرزن یا بچه باشد مثل او حرف بزنید. توجه داشته باشید، اگر سعی کنید دقیقا همانند فایل صوتی حرف بزنید، کلمات بیشتری به خاطرتان می آید، چون شما دقیقا همان مطالبی را می گویید که شنیده اید!!
 • بهترین تمرین گفتار و مکالمه زبان انگلیسی، انجام تمرین قبلی در مقابل آینه است. با این روش می توانید اعتماد به نفس خود را نیز تقویت کنید.
 • در کنار گوش دادن به فایل صوتی درسی و تمرین آن، بهتر است از تماشای فایل های ویدیوی نیز غافل نشوید. کارتون، فیلم، سریال، و خیلی از فایل های ویدیویی که در شبکه های اجتماعی پخش می شوند منابع خوبی برای تمرین مهارت شنیداری، و گفتاری در زبان انگلیسی می شود. بهتر است که منابع ویدیویی مناسب با سطح دانش زبانی شما باشد.
 • در صورتی که فایل ویدیویی را تماشا می کنید سعی کنید تمام حواس شما روی آن قرار بگیرد تا هیچ چیز دیگری توجه شما را به هم نزند. هر عامل و یا مزاحمی که باعث کاهش قدرت تمرکز شنوایی شما گردد باید آن را حذف کنید تا بتوانید آسانتر آن را بشنوید و درک کنید.
 • نکات گرامری و اصطلاحات زبان انگلیسی را بهتر است همزمان با آموزش مکالمه زبان انگلیسی در نظر داشته باشید و به آنها دقت کنید. نکات گرامری و اصللاحات را فقط در حد مورد نیاز خود مد نظر قرار دهید و خیلی نباید از هدف اصلی که یادگیری مکالمه زبان انگلیسی است غافل شوید. سعی کنید به دقت گوش کنید، حفظ کنید و صدای خود را ضبط کنید. آنقدر این تمرین را انجام دهید که از لهجه و سرعت گفتار خود راضی شوید.
 • در زمان یادگیری و تمرین مکالمه زبان انگلیسی به دنبال ترجمه واژه به واژه از زبان خود به زبان انگلیسی نباشید. این کار شما را به اشتباه می اندازد و باعث یادگیری اشتباه مکالمه زبان انگلیسی می شود. در مراحل اولیه سعی نکنید که خودتان جمله سازی کنید، بلکه جملات شنیده شده را حفظ، تکرار، و تمرین کنید.
 • مکالمه زبان انگلیسی را وارد زندگی روزمره خود کنید. هر روز جلوی آیینه باستید و آنچه را که یاد گرفته اید رو به آیینه به خودتان بگویید و خودتان هم جواب خودتان را بدهید.

امیدواریم که مجموعه این نکات و پیشنهادات برای یادگیری و تمرین مکالمه زبان انگلیسی شما مفید باشد و بتواند مسیر رسیدن به هدف شما را هموارتر کند. لطفا اگر روشی را امتحان کرده اید و برایتان مفید بود در بخش کامنت ها به ما و سایر زبان آموزان دیگر بگویید. ممکن است روش ابداعی شما کمک حال عده ای دیگر از زبان آموزان باشد.

10 Tips to learn English Speaking
آموزش مکالمه زبان انگلیسی

برای مطالعه سایر مطالب مرتبط با آموزش مکالمه زبان انگلیسی اینجا را کلیک کنید


برای مطالعه این پست به زبان انگلیسی اینجا را کلیک کنید

About Ahmad Osmani

Ahmad Osmani
I am Ahmad Osmani, an English teacher, and translator. I have more than 15 years of experience. I have been the administrator and writer of the website since its creation. I have studied Translation Studies and English Language. I love learning and teaching different languages. My main profession is writing and translating and sometime I teach English in my free time.

Check Also

ترجمه آهنگ The Heart Wants What It Wants سلنا گومز

ترجمه آهنگ The Heart Wants What It Wants سلنا گومز

ترجمه آهنگ The Heart Wants What It Wants سلنا گومز در این پست به ترجمه …

یادگیری حروف الفبای زبان انگلیسی

یادگیری حروف الفبای زبان انگلیسی

یادگیری حروف الفبای زبان انگلیسی یکی از مباحث پایه‌ای در یادگیری این زبان است. این …

Movie: Mission: Impossible – Fallout (2018) – Part 2

Movie: Mission: Impossible – Fallout (2018) – Part 2

Mission: Impossible – Fallout is an action movie with great actors and actresses which gathers a …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

آموزش مکالمه زبـان انگلیســی